GündemTeknolojiTüm Haberler

Türkiye’nin İlk Uçan Arabası Havalandı!

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Türkiye’nin ilk uçan arabası Cezeri, bugün 10 metre yükselerek tarihe geçti.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba’nın uçuş testleri, geçtiğimiz cuma günü başlamıştı. Cezeri ilk testlerde güvenlik halatlarına bağlı bir şekilde havalanmıştı.14 Eylül’ü 15 Eylül’e bağlayan gece ise güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak havaya kalktı. Otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba, aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

Baykar bugün güvenlik halatları olmadan gerçekleştirdiği ikinci test uçuşunda ise Cezeri Uçan Araba yerden tam olarak 10 metre yükseldi. Türk mühendislerin tasarlayıp ürettiği Cezeri, 230 kilogramlık ön prototip uçuş testlerinde 10 metre havalandı. Adını ise sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim adamı El Cezeri’den aldı. Cezeri, ilk kez TEKNOFEST 2019’da tanıtılmıştı. Selçuk Bayraktar 1,5 yıl önce hayal ederek bir çizime başladıklarını ve bugün ilk uçuşunu yaparak gerçeğe dönüştüğünü ifade etti. Ayrıca Bayraktar,

“Önümüzdeki süreçte daha gelişmiş prototiplerini yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak Cezeri Uçan Araba’nın yollara inmesi tahminen bir 10-15 yılı bulacak. Muhtemelen 3-4 yıla rekreasyonel olarak arazi araçları ATV’ler gibi kırsal alanda kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı otomobillerden sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan baktığımızda bugünün değil yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi seferberliği ile gençlerimize her alanda özgüven ve motivasyon kazandırmak en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor.” ifadelerine yer verdi.

Cezeri

 

El Cezeri Kimdir?

1136 yılında Cizre’nin Tor mahallesinde dünyaya gelen Cezeri lakabını yaşadığı şehirden almıştır. El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi’nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarına yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı. Robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri’ye âittir. Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı olan Cezeri’nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır.

Teorik çalışmalardan çok pratik çalışmalar yapan Cezeri’nin kullandığı bir başka yöntem de yapacağı cihazların önceden kâğıttan maketlerini inşa edip geometri kurallarından yararlanmaktı. İlk hesap makinesinden asırlar önce aynı sistemle çalışan benzer bir mekanizma kullanmıştı. Cezeri, sadece otomatik sistemler kurmakla kalmamış, otomatik olarak çalışan sistemler arasında denge kurmayı da başarmıştı.

Ayrıca Cezeri, otomatik kontrollü makinelerin ilki sayılan Jacquard’ın otomatik dokuma tezgâhından 600 yıl önce değişik haznelerdeki suyun seviyesine göre ne zaman su dökeceğine, ne zaman meyve ve içecek sunacağına karar veren otomatik bir hizmetçi geliştirmişti. Bunlara ek olarak Cezeri’nin otomasyon alanına da oldukça yararı olmuştur. Fizikçi ve mekanikçi El Cezeri’nin en önemli eserlerinden birisi de Diyarbakır Ulu Camii’nin ünlü Güneş Saati’dir.

El Cezeri Kimdir

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu