DünyaGündemSiyaset

Fransa ‘da Protestoda 108 Polis Yaralandı

İçişleri Bakanı, Fransa genelinde emeklilik reformlarına kızan protestocularla çıkan çatışmalarda en az 108 polis memurunun yaralandığını söyledi. Gérald Darmanin bu kadar çok sayıda polisin yaralanmasının son derece nadir bir durum olduğunu belirtirken, olaylar sırasında 291 kişinin tutuklandığını da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un reformlarına karşı düzenlenen 1 Mayıs gösterilerine yüz binlerce kişi katıldı. Gösterilerin çoğu barışçıldı ancak radikal gruplar molotofkokteyli ve havai fişek attı. Polis göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile karşılık verdi.

Kaç protestocunun yaralandığı net olarak bilinmiyor. Başbakan Élisabeth Borne attığı tweet’te şiddetin “kabul edilemez” olduğunu belirtirken, birçok kentteki göstericilerin “sorumlu bir şekilde harekete geçmesini ve kararlılığını” da övdü. Bu, devlet emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran değişikliklere karşı kitlesel eylemlerin son günü. Sendikalar bu değişikliklerin geri çekilmesini istiyor. İçişleri Bakanlığı 112,000’i başkent Paris’te olmak üzere toplam gösterici sayısını 782,000 olarak açıklarken, CGT sendikası bu sayının üç katı olduğunu söylüyor.

Sendika liderleri reformlara karşı aylardır süren muhalefetin azalmadığı konusunda kararlıydı. “Bu emeklilik reformu geri çekilmediği sürece sayfa kapanmayacak. CGT lideri Sophie Binet, AFP’nin aktardığına göre, “Kazanma kararlılığımız devam ediyor” dedi. Bay Darmanin, Paris’te bir polis memurunun molotofkokteyli isabet etmesi sonucu ellerinde ve yüzünde ciddi yanıklar oluştuğunu söyledi. Lyons, Toulouse ve Nantes’da da şiddet olayları yaşandı, araçlar ateşe verildi ve işyerleri saldırıya uğradı.

Protestoların çoğu barışçıldı ancak polis, mermi ve yangın bombası fransa atan radikal gruplarla çatıştı
Protestocuların güneydeki Marsilya kentinde lüks bir oteli kısa süreliğine işgal ettiği de bildirildi. AFP haber ajansı, Pazartesi günü Fransa’nın en büyük sekiz sendikasının 2009’dan bu yana ilk kez bir protesto çağrısına destek verdiğini söyledi.

Bay Darmanin, kara blok olarak bilinen ve sayıları birkaç bini bulan aşırı sol grupları şiddetin arkasında olmakla suçladı ve “polise ve kamu malına saldıranların ağır bir şekilde cezalandırılması” çağrısında bulundu. Hükümetin yasayı mutlak çoğunluğa sahip olmadığı parlamentonun alt kanadından oylama yapılmaksızın geçirmeye karar verdiği Mart ayından bu yana protestolar şiddet içeriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu