DünyaSiyasetTürkiye

İŞİD Lideri Öldürüldü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk güçlerinin Suriye’deki İslam Devleti (İD) grubunun şüpheli liderini öldürdüğünü açıkladı. Ebu Hüseyin El Kureyşi’nin, selefinin geçen sonbaharda öldürülmesinin ardından grubun başına geçtiği söyleniyor. Erdoğan, yayın kuruluşu TRT Türk’e yaptığı açıklamada İD liderinin Cumartesi günü MİT’in düzenlediği bir operasyonla “etkisiz hale getirildiğini” söyledi.

İD şu ana kadar operasyonla ilgili bir açıklama yapmadı. BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddiasını bağımsız olarak doğrulayamadı. Erdoğan, MİT’in Kureyşi’yi “uzun süredir” takip ettiğini söyledi. “Terör örgütleriyle mücadelemizi hiçbir ayrım gözetmeksizin sürdüreceğiz” diyen Erdoğan daha fazla ayrıntı vermedi.

Reuters haber ajansının aktardığı Suriyeli kaynaklar operasyonun kuzeyde, Türkiye sınırına yakın Jandaris kasabasında gerçekleştiğini söyledi. Cihatçı grup geçtiğimiz Kasım ayında lideri Ebu el Hasan el Haşimi el Kureyşi’nin öldüğünü duyurmuştu. ABD, Kureyşi’nin Ekim 2022 ortalarında isyancı Özgür Suriye Ordusu tarafından Suriye’nin güneybatısında düzenlenen bir operasyonda öldürüldüğünü söyledi. Önceki lider Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin Şubat 2022’de ABD özel kuvvetlerinin bir çatışmanın ardından saklandığı yeri kuşatması sırasında kendisini ve ailesini öldüren bir patlama gerçekleştirmesinin ardından grubun başına geçti. ABD Başkanı Joe Biden o dönemde yaptığı açıklamada bu operasyonun “dünya için büyük bir terör tehdidini ortadan kaldırdığını” söyledi.

İD bir zamanlar Suriye’nin kuzeydoğusundan Irak’ın kuzeyine kadar uzanan 88,000 km²’lik (34,000 mil kare) bir alanı elinde tutuyor ve yaklaşık sekiz milyon insana acımasız yönetimini dayatıyordu. Örgüt son toprak parçasından 2019’da sürüldü, ancak BM Temmuz ayında örgütün kalıcı bir tehdit olmaya devam ettiği uyarısında bulundu. Örgütün Suriye ve Irak’ta 6.000 ila 10.000 arasında savaşçısı olduğu tahmin ediliyor; bu savaşçılar çoğunlukla kırsal bölgelerde konuşlanmış durumda ve vur-kaç saldırıları, pusular ve yol kenarı bombalamaları gerçekleştirmeye devam ediyorlar. İD’in bölgesel uzantıları dünyanın diğer çatışma bölgelerinde de tehdit oluşturmaktadır. BM, en güçlü ve köklü ağların Afganistan, Somali ve Çad Gölü havzasında bulunduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu