Dünya

Grip Aşısı

Grip, hastaneye yatma ve hatta ölüme yol açabilecek ciddi  ve bulaşıcı bir hastalıktır. Sağlık kuruluşları bu noktada gripten korunma yöntemlerini şu şekilde sıralıyor.

Grip virüslerine karşı korunmada ilk ve en önemli adım olarak yıllık grip aşısı yapılmasını önerilmektedir.

Birçok farklı grip virüsü olsa da, bir grip aşısı, araştırmanın en yaygın olacağını öne süren virüslere karşı korur. Grip aşısı, grip hastalıklarını, doktor ziyaretlerini ve grip nedeniyle iş ve okulu kaçırmayı azaltabilir, ayrıca griple ilgili hastaneye yatışları önleyebilir.

6 aylık ve daha büyük olan herkes, toplumlarında grip aktivitesi başlamadan önce her yıl grip aşısı yaptırmalıdır. Sağlık kuruluşları Ekim ayı sonuna kadar aşı yapılmasını önerir. Aşı zamanlaması hakkında daha fazla bilgi edinilmesinde elbette yarar vardır.

Yüksek riskli kişilerin aşılanması, şiddetli grip hastalığı risklerini azaltmak için özellikle önemlidir.

Ciddi grip komplikasyonları açısından yüksek risk altındaki kişiler arasında küçük çocuklar, hamile kadınlar, astım, diyabet veya kalp ve akciğer hastalığı gibi bazı kronik sağlık sorunları olan kişiler ve 65 yaş ve üstü kişiler bulunur.

Aşı, sağlık çalışanları ve yüksek riskli kişilerle yaşayan ya da bunlarla ilgilenen diğer insanlar için grip bulaşmasını önlemek için de önemlidir.

6 aydan küçük çocuklar ciddi grip hastalığı risk altındadır, ancak aşılanmak için oldukça küçük olan bu bebeklere bakan insanlar aşılanması da korunma için bir yöntem olmaktadır.

2.Gripten ve Yaygın Mikroplardan Korunmak İçin Önlemler Alın

Hasta insanlarla yakın temastan kaçının. Hastayken, başkalarına bulaşmasını önlemek için mümkün olduğunca diğer insanlarla teması sınırlandırın. Grip belirtileri mevcutsa tıbbi bakım veya diğer ihtiyaçlar dışında ateşinizinde var olduğunu düşünerek , ateş geçtikten sonra en az 24 saat evde kalmanızı önerilir. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda burnunuzu ve ağzınızı mutlaka kapatmalısınız. Ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın. Bu dezenfektanların Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza temasından kaçınmalısınız. Mikroplar bu şekilde yayılır. Grip gibi mikroplarla kontamine olabilecek yüzeyleri ve nesneleri temizleyin ve dezenfekte edin.

  1. Doktorunuza Danışın ve Verdiği Tedaviyi Mutlaka Uygulayın

Grip hastalığınız varsa, hastalığınızı tedavi etmek için antiviral ilaçlar kullanılabilir. Antiviral ilaçlar antibiyotiklerden farklıdır. Bunlar reçeteli ilaçlardır (haplar, sıvı veya inhale edilen bir toz) ve reçetesiz satılmazlar. Antiviral ilaçlar hastalığı hafifletebilir ve hastalandığınız zamanı kısaltabilir. Ayrıca ciddi grip komplikasyonlarını önleyebilirler. Çalışmalar, antiviral grip  ilaçlarının, hastalandıktan sonraki 2 gün içinde başlatıldığında tedavi için en iyi sonucu verdiğini, ancak daha sonra başlamanın, özellikle hasta kişinin yüksek risk faktörüne sahip olması  durumunda grip virüsünden çok daha fazla etkilenmesine sebep olacağından ilaçlar daha geç etki edebilmektedir. İlaç kullanımında doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Grip belirtileri ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkalı burun, vücut ağrıları, baş ağrısı, titreme ve yorgunluğu içerir. Bazı kişilerde kusma ve ishal gibi belirtilerde görülebilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu