DünyaTürkiye

20.000 Rus Askeri Ölmüş Olabilir

Beyaz Saray, son beş ay içinde Ukrayna’nın Bakhmut kenti için yapılan savaşta 20,000’den fazla Rus savaşçının öldüğüne inanıyor.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, gizliliği yeni kaldırılan istihbarata dayanarak 80,000 kişinin de yaralandığını söyledi. ABD, ölenlerin yarısının Wagner özel paralı asker şirketinden olduğunu söylüyor. Eğer doğruysa, Rus kayıplarının sayısı doğu kentinin savaş öncesi yaklaşık 70.000 olan nüfusundan daha fazla.

Moskova geçen yıldan beri yıpratıcı bir savaşla Bakhmut’u ele geçirmeye çalışıyor. Sadece birkaç bin sivilin kaldığı bu küçük şehir için verilen savaş her iki taraf için de büyük bir sembolik önem taşıyor. Ukraynalı yetkililer de savaşı mümkün olduğunca çok sayıda Rus askerini öldürmek ve Rus rezervlerini yıpratmak için kullandıklarını söylediler. Ancak Ukrayna şu anda şehrin sadece küçük bir bölümünü kontrol ediyor.

Kirby gazetecilere yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Donbas’ta büyük ölçüde Bakhmut üzerinden yürüttüğü saldırı girişimi başarısız oldu,” dedi. “Rusya gerçek anlamda stratejik ve önemli bir bölgeyi ele geçiremedi.” “Rusya’nın 20,000’den fazlası çatışmada olmak üzere 100,000’den fazla kayıp verdiğini tahmin ediyoruz” diye ekledi. ABD rakamlarına göre Bakhmut’taki kayıplar Aralık ayının başından bu yana yaşanan kayıpları kapsıyor.

Kirby, “Sonuç olarak Rusya’nın saldırı girişimi, aylar süren çatışmalar ve olağanüstü kayıpların ardından geri tepti” dedi. Kirby, Ukraynalıların kayıplarına ilişkin tahminlerde bulunmadığını çünkü “burada mağdur olan onlar. Rusya ise saldırgan taraftır” dedi. BBC verilen rakamları bağımsız olarak doğrulayamadı ve Moskova da yorum yapmadı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu