GündemKoronavirüsTüm Haberler

Koronavirüste Son Durum! Ankara’daki Vaka Artışının Sebebi Belli Oldu!

Sonbahar aylarının gelmesiyle koronavirüs vakalarının da artması bekleniyor. Özellikle büyükşehirler konuyla ilgili uyarıldı.

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte koronavirüs tablosundaki rakamlar tırmanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı özellikle büyükşehirlerde koronavirüsle mücadele için sık sık koordinasyon toplantıları yapıyor.

Yasaklar Yerine Denetimler Gündemde

İkinci dalga tedbirlerinin masaya yatırıldığı toplantılarda, ilk etapta yasaklar yerine denetimlere ağırlık verilmesi, ceza sisteminin uygulanması gündeme getirildi. Cezaların tahsilinde sorun yaşanacağına ilişkin görüşler üzerine yöntemler geliştirildi. Büyükşehirlerde, apartman içi ve site içi görüşmelerin önlenmesi için de çalışma yapılıyor. Çünkü apartman içleri vatandaşların en çok birbirlerine bulaştırdıkları alanlardan birisi. Ayrıca yaz aylarını farklı kentlerde geçiren vatandaşların, yerli halk ile temasının kesilmesinin doğru olacağı değerlendiriliyor.

Yasaklar Yerine Denetimler Gündemde

 

Doğu İllerindeki Vaka Sayılarında Düşüş Bekleniyor

Gerçekleştirilen toplantılarda, yaz hareketliliğinin sona ermesiyle birlikte, taşra kentleri ile doğu illerindeki vakalarda gerileme beklendiği, büyükşehir ve metropollerde artış görüleceği ifade ediliyor. Ankara’daki vaka sayısının İstanbul’dan önce yükselişe geçmesinin sebebi olarak da kamu çalışanlarının sınırlı olan izinlerini kullanarak erken dönmeleri olarak görülüyor. Bu sebeple de Ankara’daki vakaların eylül sonunda inişe geçeceği, ekim başında ise İstanbul ve Marmara’da artış görüleceği düşünülüyor.

Ayrıca uzmanların görüşlerine göre, son günlerde ev içi bulaşların sayısında artış yaşandı İzolasyon ve izolasyon takibinde sorun yaşandığı için karantinadan da beklenen sonuç elde edilemiyor. Sağlık Bakanlığı’nca da fark edilen bu zafiyetin giderilmesi için denetimlerin ve cezaların arttırılması planlanıyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları dahil, diğer yasaklar bu aşamada düşünülmüyor. İleride gelişmelere göre bu konu değerlendirilecek.

Çalışmalardan elde edilen verilere göre 65 yaş üstü olanların ve gençlerin bir arada bulunmaları tehlikeli bulunuyor. Gençlerin yaşlılara bulaştırması ve yaşlıların hastalığı ağır atlatması süreci zorlaştırıyor. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.

Doğu İllerindeki Vaka Sayılarında Düşüş Bekleniyor

 

Vatandaş Grip ve Koronavirüsü Ayırt Etmekte Zorlanacak

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Covid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin,  koronavirüs, grip ve nezlenin 3 farklı virüsün neden olduğu enfeksiyonlar olduğunu ve özellikle grip ve koronavirüsün birbirine karıştırılabildiğini belirtti. Özellikle eylül ve ekim ayı ile birlikte artık grip mevsiminin de başladığına dikkat çeken Tekin,

“Ateş, öksürük, yaygın vücut ağrısı, halsizlik ve baş ağrısı ikisinde de olabilecek semptomlar ama koronavirüsü gripten ayıran temel özellik solunum sıkıntısı olması. İki hastalığın ayırımını yapabilmemiz için laboratuvar testlerine ihtiyacımız oluyor” şeklinde konuştu.

Vatandaş Grip ve Koronavirüsü Ayırt Etmekte Zorlanacak

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu