GündemKoronavirüsTüm Haberler

Dünya Sağlık Örgütü Pandemiye Rağmen Okulların Açılmasından Yana!

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü, 20 yaşın altında olukça az ölüm gerçekleştiğini ve kendilerinin okulların açılmasından yana olduklarını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan merkezinde videokonferans yöntemiyle bir basın toplantısı düzenleyerek okulların açılmasından yana olduklarını belirtti. Toplantıya  UNICEF ve UNESCO yetkilileri de katıldı.

“Koronavirüs vakalarının %10’undan daha azı hayatlarını kaybediyor.”

Dr. Ghebreyesus, salgının ardından geçen 9 ayda pek çok soru işareti olduğunu ama şu anda “daha net bir resim” görmeye başladıklarını aktardı. Ayrıca  Ghebreyesus,

“Çocukların ve ergenlerin enfekte olabileceğini ve başkalarına da bulaşabileceğini biliyoruz. Bu virüsün çocukları öldürebileceğini biliyoruz ancak enfeksiyonun çocuklarda daha hafif geçme eğiliminde olduğunu ve çocuklar ve ergenler arasında Covid-19’dan kaynaklı çok az sayıda ciddi vaka ve ölüm olduğunu da biliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Dr. Ghebreyesus, koronavirüs vakalarının yüzde 10’undan daha azının hayatlarını kaybettiğini belirtti. Ayrıca virüs kaynaklı ölümlerin de yalnızca yüzde 0,2’sinden azının 20 yaş altında gerçekleştiğine değindi.

Ghebreyesus okula giden yaş gruplarında Covid-19 ve ölüm riskini artıran faktörler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Ayrıca virüs bulaşmış kişilerde uzun vadeli yan etkilerin henüz tam olarak bilinmediğine dikkat çekti.

Okul

 

Hepimiz çocukların okula geri dönmesini istiyoruz.” diyen Ghebreyesus, okulların toplumun bir parçası olduğunu ve topluluklar arasında bir köprü vazifesi gördüğünü belirtti. Dr. Ghebreyesus, bir toplumdaki Covid-19 bulaşma riskini azaltmak için alınan tedbirlerin okullardaki riski de azaltacağını vurguladı.

Bazı ülkelerde okulların yeniden açıldığını, bazılarında ise halen kapalı olduğunu bildiren Ghebreyesus, ülkeleri her durumda desteklemek için, UNESCO, UNICEF ve DSÖ’nün geçtiğimiz günlerde Covid-19 bağlamında halk sağlığı önlemlerine ilişkin bir kılavuz yayımladığını ifade etti.

Dr. Ghebreyesus çocuklar, gençler ve bir bütün olarak toplumlar için yıkıcı etkileri olan pandemiyle ilgili okulları kapatma kararının son çare olması gerektiğinin altını çizdi. Çocukların güvenli bir şekilde okula gitmesini sağlamanın tek başına okulların, hükümetlerin ve ailelerin işi olmadığına işaret eden Ghebreyesus, bu konuda toplumun tüm fertlerine görev düştüğünü vurduladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu