Türkiye

Yeni Şehir Hastahaneleri Yapılıyor

Türkiye’de yeni şehir hastahaneleri yapılmaya başlandı. Türkiye sağlık alanında yapılan reformlarla hem altyapıyı hem sistemi güçlendirdi. Bununla kalmadı, şehir hastanelerini kurmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehir hastahaneleriyle ilgili şu ifadelere yer verdi” Yeni yatırımlarla, yeni eserlerle, yeni hizmetlerle ülkemizi hep bir adım daha yükseğe çıkartacağız. ”

Yeni Şehir Hastahaneleri Cumhurbaşkanlığının Talimatı ile Başladı

Dünyanın koronavirüs ile kavrulduğu bir dönemde yeni şehir hastahanelerinin açılışını yapmamız şüphesiz çok önemlidir. Gelişmiş ülkelerin sağlık sistemlerinin çöktüğü bu günlerde elimizdeki hastahanelerin kıymetini bilmeliyiz. Hastahanelerdeki doktor ve yatak sayımız pek yeterli olmasa bile, koronavirüs ile mücadelenin yaşandığı bu döneme yoğun bakım yatağı sayısındaki üstünlük ile avantajlıyız. Recep Tayyip Erdoğan bu konuyla ilgili şu ifadelere de yer verdi;

ankara-etlik-şehir-hastahanesi

“Kendi kendimize yeterli olmanın yanısıra dostlarımıza yarım eli uzatabilecek seviyede bulunmamızın önemini bizzat yaşıyoruz. Büyük ideallerle kurulmuş birliklerin, küresel yapıların ve uluslarası kuruluşların anlamını yitirdiği bir dönemde, Türkiye kendi ayaklarının üzerinde durarak gücünü göstermiştir. Sağlık alanında yaptığımız reformlarla, hem sistemi güçlendirdik. Bununla kalmadık yeni şehir hastahaneleri kurmaya başladık.”

10 adet Şehir Hastahanesi yapıldı ve yenileri yapılıyor

Bugüne kadar Yozgat, Mersin, Adana, Kayseri, Elazığ, Manisa, Eskişehir, Bursa ve Ankara-Bilkent’te 9 adet şehir hastahanesi yapıldı. Ankara Etlik şehir hastahanesi tamamlanmak üzere. Bu 10 adet hastahanenin toplam yatak kapasitesi 13 bin 417’dir. Başakşehir şehir hastahanesinin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  hastahanenin yatak kapasitesinin 2.682 olduğunu açıkladı. Toplamda tüm Türkiye’de sadece şehir hastahanelerinde toplamda 16.099 yatak kapasitesi mevcut.

başakşehir şehir hastahanesi

Türkiye 2002 yılında sağlık harcamalarına 19 milyar lira bütçe ayırırken, 2019 yılında bu rakamı 10 kat arttırıp 190 milyar liraya yükseltti. Sağlığa verdiği önemi bu şekilde gösteren Recep Tayyip Erdoğan Başakşehir şehir hastahanesi açılışında ” Yeni yatırımlarla, yeni eserlerle, yeni hizmetlerle ülkemizi hep bir adım daha yükselteceğiz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu