EkonomiSiyasetTürkiye

Vergi Borçlarına Cezalara Af Müjdesi

Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin vergi affı yasasını onayladı ve kabul etti. Vergi Affı Yapılandırma Paketi; Tüm vergiler, ulaşım, askerlik, nüfus, köprü, otoyol ve mahkeme cezaları, idari cezalar, öğrenim kredisi borcu ve prim borcunu kapsayan Vergi Affı Borç Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi, destekler Yeniden Yapılandırma Yönetmeliği’nde asla yer almıyor. yayın. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, devlet borcuna getirilen
vergi affının detaylarını açıklayarak, belediye idari para cezaları, temizlik harçları, kira ödemeleri ve kira ödemelerinin de kapsama alınacağını açıkladı.

yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kamu borçlarının yapısına ilişkin bir kanun tasarısı kabul edildi. İşlem, yeniden yapılandırmayla bağlantılı olarak vergi makamlarının tüm taleplerini kapsamaktadır.Yeniden yapılanma kapsamına, yeniden yapılanma kararında hiçbir zaman yer almayan tüm vergi cezaları, trafik cezaları, askerlik, nüfus, köprü, geçiş ve mahkeme cezaları, idari para cezaları, öğrenim kredisi borcu ve nafaka borcu da dahildir. Kanunun Deprem Yönetmeliği’ne de eklenmesiyle birlikte, Vergi Usul Kanunu kapsamında ödenmesi gereken taksit ve başvuru süreleri, depremlerin etkileri dikkate alınarak bir ay uzatıldı.
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, devlet borcunun ödenmesine ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirterek, iki ana düzenleme alanı olduğunu söyledi: Borç geri ödemesinin kolaylaştırılması. Her türlü yeniden yapılanmayı dikkate aldık” dedi.

AK Manisa Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Uğur Aydemir, devlet borçlarının makul koşullarda yeniden yapılandırılmasına ve ödenmesine imkan veren yasayla ilgili açıklamalarda bulundu. Milyonlarca vatandaşı etkileyen yeniden yapılandırmanın detaylarını paylaşan Aydemir, “31.12.2022 öncesi dönemlere ait harç, resim, idari para cezası, öğrenim kredisi ve trafik cezası gibi
borç yapılandırma seçeneğini yasal olarak sunuyoruz. Daha önce yeniden yapılandırılmamış olan mahkeme para cezası, Guvernörler Kurulu para cezası, sigara içme cezası gibi cezalar da bu yasa tasarısı kapsamında yeniden yapılandırılabilir. Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı yeniden yapılanma paketi böylece yürürlüğe girmiş oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu