EkonomiİşSeyahatTatilTürkiye

Türkiye’nin Normalleşme Planı

Kabine toplantısı sonrasında Türkiye’nin Normalleşme Planı açıklandı. Yapılan toplantıda öncelik turizm olmak üzere 65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı, Ramazan Bayramı ve koronavirüs yüzünden kapatılan işyerlerinin kısmi olarak açılması gibi birçok konu ele alındı.  Turizm sektöründe sertifika verilen korunaklı otellerin açılması yanısıra kiralık villa firmaları da hizmete başlayabilecek. Eğitim sektöründe ise virüs yüzünden uzaktan eğitim sistemi mayıs ayı sonuna kadar devam edecek. Bu yıl Ramazan Bayramı’nın kılınmayacağı gibi bayramın ilk günü de sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Tüm bu koordinasyonları ise cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay yapacak ve detaylandıracak.

Türkiye'nin Normalleşme Planı turizm

Türkiye’nin Normalleşme Planı Vatandaşın Gündeminde

27 Nisan Pazartesi günü cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantısında Türkiye’nin normalleşme planı en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Toplantıya 16 bakan katıldı. Tüm bakanlar ve Erdoğan telekonferans sistemiyle toplantıyı gerçekleştirdiler. Yapılan toplantıda tüm bakanlar kendi sektörleriyle ilgili normalleşme planını sundular. Özellikle turizm, ticaret ve gıda sektörü gibi sektörler öncelikli olmak üzere mayıs sonunda normalleşmeye gidilecek. Bakanların raporlarını ve sunumlarını değerlendiren Erdoğan önümüzdeki günlerde açıklayacağı plan ile bir yol haritası çizilecek.

Ramazan Bayramı sonrasında yürürlüğe girecek Türkiye’nin Normalleşme Planı vakaların durumuna bakılarak hayata geçirilecek. Hedeflenen vaka durumuna ulaşılabilirse ikinci aşamaya geçilecek. Vaka sayılarının tekrar artması durumunda yeni bir toplantı ile hedefler ve tüm sistem değiştirilecek. Uzmanlar koronavirüsün 2. dalgası daha ağır olabilir uyarısı yaparken kabine toplantısında normalleşme çalışmaları devam ediyor.

bayram namazı kılınmayacak

Sertifikasını Alan Oteller İşletmelerini Açabilecekler

Turizm sektöründe otellere ve kiralık villa firmalarına sertifikasyon sistemi geliyor. Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının ortak belirlediği sertifika sistemi ile yeni bir dönem başlıyor. Sertifikası olmayan işletmeler için yasak devam edecek. Alınması gereken sertifikanın tüm detayları henüz netleşmemiş olsa da açık büfelerin kaldırılması, eğitimli personel çalıştırma zorunluluğu ve bekletmeli oda seçeneklerinin uygulanması gibi şartların olacağı netlik kazandı.

sertifikalı oteller açılacak

Türkiye’nin Normalleşme Planı Eğitimi de Kapsıyor

Toplantıdaki konulardan bir diğeri de eğitim sektörü oldu. Okulların koronavirüs sebebiyle kapatılması ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi eğitimi aksatıyordu. Toplantıda alınan karara göre mayıs sonuna kadar uzaktan eğitime devam edilecek. 2020-2021 okul sezonu ise eylül ayının son haftası başlayacak. Henüz netlik kazanmayan fakat gündemde olan konu ise yaz aylarında gerekli şartlar oluşturulduğunda ek eğitim yapılabileceği konuşuluyor.

ÖSYM sınavları da salgının durumuna göre ağustos ayının ilk haftasında yapılacak. Yapılacak sınavda yine en üst düzey koronavirüs tedbirleri alınacak ve sosyal mesafe kuralı uygulanacak.  Öğrencileri en çok sevindirecek haber ise cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan sınıf geçme sistemiyle ilgili ” Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. Öğrenciler not ortalamaları kaç olursa olsun üst sınıfa geçecekifadelerine yer verdi.

ösym sınav

AVM’LER AÇILACAK FAKAT ORTAK ALANLAR YASAK

Kabine Toplantısında AVM’ler de konuşuldu. Vaka sayılarının düşmesiyle insanların sosyal mesafe kurallarını ihmal edebileceğini düşünen yetkililer AVM’lerin açılabileceğini fakat ortak alanlara yasağın devam edeceğini duyurdu. Bu alınan karara göre Haziran ayının ilk haftasından itibaren vaka sayısının durumuna göre AVM’ler açılacak. Fakat yemek katı, oyun salonları ve etkinlik alanları hizmet veremeyecek. Sosyal mesafe kuralına uygun olarak insanların toplu olarak bulunmayacağı birçok işletme tekrar hizmet vermeye devam edecek.

avmler açılıyor

LOKANTA VE KUAFÖRLER BELİRLİ SAATLERDE HİZMET VERECEK

Salgının durumuna göre haziran ayının ilk haftasından itibaren restoran, kafe, berber, kuaför gibi yerlerin belli saatlerde dönüşümlü olarak sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde açılabileceği belirtildi.

Ayrıca ulaşım sektöründe de bayram sonrasında kademeli olarak şehirlerarası otobüs ve trenler hizmet vermeye başlayacak. Yurtdışu uçuşlara hala izin çıkmadı fakat yurtiçi uçuşlar bayramdan sonra dar kapsamda başlatılacak.

yurtiçi uçuşlar bayramdan sonra başlıyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu