Türkiye

Türkiye Hayata Dönüyor

Uzun bir karantina sürecinden sonra Türkiye Hayata Dönüyor. 4 Mayıs Pazartesi günü yapılan kabine toplantısında tüm Türkiye’yi etkileyen haberler geldi. Türkiye için bir umut olan bu haber bazı sağlık çalışanları ve uzmanlar tarafından da tepki gördü. İşte kabine toplantısında Türkiye için alınan kararlar…

Türkiye Hayata Dönüyor Fakat Risk Geçmiş Değil

4 Mayıs pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası basın açıklaması yapan Erdoğan COVID-19 ile mücadelede Türkiye’nin gelişmiş ülkelere göre çok iyi durumda olduğunu belirtti. Vaka sayıları son günlerde binli rakamlarla ifade ediliyor ve solunum cihazına bağlı hasta sayısının her geçen gün azalıyor. İyileşen sayısı ise katlanarak artıyor.

tayyip-erdoğan-açıklama

Alınan tedbir doğrultusunda tüm toplantılar, etkinlikler ve programlar ertelendi ve ülke sınırları kademeli olarak giriş çıkışlara kapatıldı. Okullardaki eğitim ve öğretime tam zamanında ara verildi. İnsanların birarada bulundukları işletmelerin faaliyetlerini tamamen durduruldu ve virüsün yayılması engellendi. Bu tarz birçok tedbir ile bugüne gelen Türkiye hayata dönüyor.

Bilim Kurulu ve Bakanların Önerisiyle Normalleşme Planı Hazırlandı

Hazırlanan bu normalleşme planının mart ayından önceki Türkiye gibi olmayacağını belirten Erdoğan ” Kademeli ve olarak hayata döneceğiz”  dedi. Yapılan çalışmaların temel amacının, rehavete kapılmadan ve belirli kurallar çerçevesinde günlük hayatımıza dönmek olduğunu belirten Erdoğan ” Bu mücadeleyi sonuna kadar yürütecek ve inşallah başaracağız ” şeklinde belirterek planı açıklamaya başladı. Mayıs, Temmuz ve Haziran aylarında kademeli olarak normale döneceğiz fakat sosyal mesafe kuralları ve temizlik kurallarına titizlikle dikkat edilmesi gerekiyor.

kabine-toplantısı

Mayıs Ayı Normalleşme Planı

Sağlık Bakanlığı ilgili kuralları hazırlayıp, gerekli tüm mercilere iletmeye başladı. Tüm işletmeler bu dokümandaki kurallara uygun olarak  yürütecek. Mayıs ayı için ilk müjde 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için verildi. Açıklanan planda 65 yaş üzeri vatandaşlar, sokağa çıkma yasağı olan günlerden birinde 4 saatlik bir süre için dışarı çıkabilecekler. Sadece yürüme mesafesi kadar uzaklık için izin verilen bu sürede sosyal mesafe kuralları geçerli olacak ve maske kullanımı da zorunlu olacak. İlk uygulama 10 Mayıs Pazar günü saat 11:00 – 15:00 aralığında yapılacak ve 65 yaş üzeri vatandaşlar bu saat aralıklarında dışarı çıkabilecekler.

20 Yaş altı sokağa çıkma yasağı için açıklama yapan Erdoğan ” 20 yaş altı gençleri 2 gruba böleceğiz. 0-14 yaş grubu vatandaşlar, 13 Mayıs Çarşamba günü 11:00-15:00 saatleri arasında yürüme mesafesinde dışarı çıkılabilecek. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs Cuma günü 11:00-15:00 saatleri aralığında aynı kurallar çerçevesinde dışarı çıkabilecekler. Kurallara uyulması durumunda önümüzdeki haftalarda da aynı uygulama devam edecek. Dolayısıyla bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulamamızı sürdürüyoruz” ifadelerine yer verdi.

mayıs-ayı-normalleşme-planı

7 İL İÇİN GİRİŞ ÇIKIŞLAR AÇILIYOR

5 Mayıs 2020 İtibariyle Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla olmak üzere 7 İlimiz için giriş ve çıkışlar serbest hale getirilmiştir. Diğer illere giriş ve çıkışların ne zaman açılacağı soruna Erdoğan “Her hafta vaka tablolarının illerdeki durumu ile ilgili değerlendirme yapıp karar vereceğiz.Diğer illerimiz için giriş çıkış sınırlamaları 15 gün süreyle uzatılmıştır.” şeklinde cevap verdi.

İŞLETMELER KADEMELİ OLARAK FAALİYETE GEÇECEK

11 Mayıs itibariyle Berber, Güzellik Salonu ve Kuaförler belirli şartlar çerçevesinde hizmet vermeye başlayabilecek. Şartlar arasında rezervasyon sistemi ile çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteri kabul edilmesi belirtildi.

11 Mayıs itibariyle Sağlık bakanlığının belirlediği kurallar çerçevesinde Alışveriş merkezleri açılacak. Giyim eşyası satan firmalar, ayakkabıcılar, çantacılar ve züccaciye  ürünlerinin satıldığı işletmeler yine belirlenen kurallara uyarak 11 Mayıs itibariye hizmet vermeye devam edecek.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu