GündemTüm HaberlerTürkiye

Tekirdağ Sahilinde Denizanası İstilası!

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi sahilinde denizanası istilası yaşandı. Vatandaşlar uzmanlar tarafından denizanalarına dokunmamaları konusunda uyarıldı.

Tekirdağ ilimizin Süleymanpaşa ilçesi sahillerinde denizanası istilası yaşandı. Marmara denizi adeta denizanası ile örtüldü. Denizanalarını gören bazı vatandaşlar daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıkları için hayli tedirgin oldu. Zaman zaman denizde yoğun olarak görülen denizanaları vatandaşların oldukça ilgisini çekerken, bazı vatandaşlar da sayıca oldukça fazla olan bu denizanalarını cep telefonlarıyla kaydetmeye çalıştı. Deniz kenarındaki bazı balıkçılar ise duruma çok da şaşırmadıklarını, zaman zaman böyle durumlarla karşılaştıklarını belirttiler.

Zehirli Olabilirler

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Deniz Şirin yaptığı açıklamada,

“Denizanaları deniz mercanlarıyla akraba olan bir gruptur. Vücutları çan veya şemsiye şeklindedir ve tentakül denilen uzantıları bulunur. Tentaküllerin üzerinde nematosit denen saldırı(savunma) yapıları bulunur. Bunlar karnivor canlılardır ve nematositleriyle avlarına ya da düşmanlarına zehir denebilecek kimyasallarını enjekte eder ve avını yakalar. Bu sebeple insanlarımızın merak edip dokunmamalarını tavsiye ederim.” ifadelerine yer vererek halkı denizanalarına dokunmamaları konusunda uyardı. Uzman Şirin sözlerine,

“Küresel iklim değişikliği mevsimlerin sürelerini ve ortalama iklim verilerini oldukça etkiledi ve halen etkilemeye devam ediyor. Bu yıl dünyanın son yüzyıldaki yaşadığı ortalama değerler bakımından en sıcak yaz mevsimlerinden biriydi. Deniz suyu sıcaklığının halen yüksek seyretmesi plankton artışını tetiklemektedir. Bu da mevsimsel hareketliliği olan denizanası türleri için uygun besin ortamı oluşturmaktadır. Bu durum aslında normalde her yıl olan olayların şiddetli veya oldukça zayıf yani uçlara kayarak yaşamımıza girdiğinin başka bir kanıtıdır (birkaç gün öncesinde yaşanan hortum gibi)” ifadeleriyle devam etti.

Aykut Güden isimli balıkçı ise durumun sıradışı olmadığını ve de hiç şaşırmadığını ifade ederek,

“Bunlar Ekim ayı mevsimine göre yumurta bırakıp çoğalacaklar. 12 yaşımdan beri balıkçılık yapıyorum ve her zaman görüyorum. Zehirli değil bunlar” sözlerine yer verdi.

Zehirli Olabilirler

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu