SeyahatTatilTürkiye

Tarihi ve Plajı ile Beyşehir!

Beyşehir tarihi mekanları ve Karaburun Plajı ile bu yıl ziyaretçi akınına uğradı.

Bu yazımızda okuyucularımız için Beyşehir ziyareti yaptık. Beyşehir’de gördüklerimizi ve Karaburun Plajı’na otomobille gidecekler için ücret bilgisini sizlerle paylaşıyoruz.

Beyşehir

Konya iline bağlı olan Beyşehir, Konya’nın beşinci büyük ilçesidir. Beyşehir, güney ve batısında Toros sıra dağları, doğusunda Erenler, kuzeyinden Sultan Dağları ile çevrili bir kapalı havza durumundadır. Bu havzanın ortasında 651 km2′ lik alanda Beyşehir Gölü yer almaktadır. Gölün tesiri ile bölge iklim yönünden etkilenmekte, gölden uzaklaştıkça Orta Anadolu iklim şartları kendisini hissettirmektedir. Göl civarı çam, sedir, ardıç, köknar ve meşe ağaçları ile donanmış haldedir. Beyşehir’de ticaret ağırlıklı olarak av malzemeleri üretimi, balıkçılık ve çiftçilikle sağlanmaktadır. Beyşehir Gölü’nden çoğunlukla sazan ve levrek çıkmaktadır. Özellikle kış aylarında taze olan bu balıklar son derece lezzetlidir. Beyşehir’de bu lezzetli balıkları tatmak için birçok restoran bulunmaktadır.

Beyşehir’in Tarihi Eserleri

Beyşehir’in tarihi M.Ö.6000-7000 yıllarına kadar uzanır. Tarih boyunca birçok farklı devletin eline geçmiş ve 1467 yılında Fatih Sultan Mehmet, Beyşehir’i kesin olarak Osmanlı Devleti sınırları içine katarak Karaman Eyaletinin bir sancağı yapmıştır. 1872 yılında ise Şehreminliği bugünkü belediye durumuna dönüştürülmüştür.

Eşrefoğlu Camii: 1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılan Eşrefoğlu Camii, Anadolu’da ağaç çatı ve direkli düz tavanlı ulu camiilerin en büyüğü ve en görkemlisidir. Üstün ağaç ve çini işçiliği yönünden bir Türk ağaç cami müzesi gibidir.

Eşrefoğlu Camii

Bayındır Camii: 1365 yılında yapılan Bayındır Camii, Selçuklu ahşap direkli camilerindendir. Mukarnaslı sütun başlıklarıyla, ahşap aksamını süsleyen çeşitli motif ve renkleriyle Eşrefoğlu Camii mimarisinin benzer özelliklerini taşıyan Bayındır Camii  dıştan yaklaşık 17.10×17.15 metre ölçülerinde oldukça muntazam sayılabilecek kare plana sahiptir. Minaresinin orijinalliği ile dikkat çeker.

Taş Köprü: Taş Köprü’nün, 1908 -1914 yılları arasında regülatör baraj sistemi olarak yapılmıştır. Taş Köprü’nün uzunluğu 40.70 metre, eni ise 6.35 metredir.Köprü, Osmanlı Devleti’nin kurduğu ilk sulama projesi olarak bilinmektedir.

Taş Köprü

Tarihi Bada Köprüsü: 14. yüzyıl Osmanlı dönemi eserlerinden olan Bada Köprüsü 80.5 metre uzunluğunda ve 4.90 metre enindedir. Tarihi köprü 2014 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onarılarak turizme kazandırılmıştır.

Tarihi Bada Köprüsü

Kale Kapısı: 1288-1290 tarihleri arasında yapıldığı varsayılan Kale Kapısı, Türkiye Selçuklu Devleti zamanında Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman Halil Bey tarafından yaptırılmıştır. Kapının yüksekliği 7 metre ve eni 2.80 metredir. Kapının iki tarafında koruma amaçlı burç kalıntıları mevcuttur.

Karaburun Plajı

Yeşil ile mavinin iç içe olduğu Beyşehir sahillerinde yer alan Karaburun plajı, 2 km kumsala sahiptir. Karaburun plajı yüzmeye, su sporlarına ve kamp yapmaya elverişli mükemmel bir ortama sahiptir. Karaburun Plajı’na girişler ücretli(Otomobiller için 13₺) olup plaj içerisinde her şey düşünülmüştür(büfeler, duş, tuvalet, soyunma kabinleri ve mescit gibi). Yalnızca şezlongların ücret içerisinde olmayıp büfeden kiralandığını da belirtelim. Plaj “Bekarlar Plajı” ve “Aile Plajı” olacak şekilde bölümlere ayrılmıştır. Ayrıca kadınlar için de “Kadınlar Plajı” bulunmaktadır.

Karaburun Plajı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu