Türkiye

Son dakika Haberi: Meclisten Karar Çıktı Eğitim yazın yapılacak

Son dakika alınan karar ile eğitim yazın yapılacak.  Yükseköğretim kurulu kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılma izni Türkiye Büyük Millet Meclisinde kanun teklifi olarak sunuldu. Teklif kabul edildi. Koronavirüs yüzünden aksayan eğitim sistemi yazın devam edecek. Kanun içeriğine göre üniversiteler, ilkokullar ve liseler yaz tatilinde eğitime başlayacak. Ayrıca kanunlaşan ve yayınlanan yeni bildirgeye göre Milli eğitim bakanlığı öğretmenlerin izinlerini kısıtlayabilecek.

Eğitim Yazın Yapılacak Kararı Meclisten Geçti

Kabul edilen yeni kanunda değişiklikler şu şekilde belirtildi;

  • Meslek yüksek okullarına eğitim görevlisi olmak için başvuru şartları değiştirildi. Yeni sisteme göre başvuru yapacak adaylar en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olması gerekiyor.
  • Araştırma görevlisi olarak kadroya başvuru yapacak kişiler için 35 yaş sınırı getirildi. 35 yaş üzeri olan adaylar kabul edilmeyecek.

okullar yazın açılacak

  • Üniversitelerde de değişiklik yapıldı. Rektör, rektör yardımcısı ve genel sekreterlere yapılan ek ödemelerde değişiklik yapılacak.
  • Vakıf yükseköğretim kurumları ön lisans, lisans, tezli yüksek lisans ve doktora düzeyindeki her bir diploma programında öğrenim gören öğrencilerden; ilgili programın en yüksek merkezi yerleştirme puanına sahip en az yüzde 15’i kadar öğrenciyi, söz konusu programın öğrenim süresi boyunca ücretsiz okutmakla yükümlü olacak. Bu öğrencilerden ön lisans, lisans, tez ve doktoraları boyunca hiçbir ücret istenmeyecek.
  • Yeni kanunla beraber üniversitelerde disiplin sistemi de değişiyor. Artık rektör tarafından verilen cezalara itiraz etmek isteyen öğrenciler, üniversitenin disiplin kuruluna başvuru yapabilecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu