EkonomiTürkiye

KYK Borçları Hakkında Açıklama

KYK borçları son dakika gelişimleri binlerce talebe tarafınca takip ediliyor. KYK faizleri enflasyon oranının ÜFE bölümü üstünden hesaplanırken,

KYK borçları son dakika gelişimleri binlerce talebe tarafınca takip ediliyor. KYK faizleri enflasyon oranının ÜFE bölümü üstünden hesaplanırken, Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan kredi alan öğrenciler KYK kredi borç faizlerinin silinmesini istiyor. Konuyla alakalı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da izahat geldi. Kabine toplantısı ile mevzunun ele katılımı gündemdeyken “KYK borçları silinecek mi, af çıkacak mı?” araştırmaları da hız kazandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’dan KYK borcu açıklaması:

“351 sayılı Yurt Hizmetleri Kanunu var. Yurt içi Üretici fiyat endeksi bu işin kanununda yer edinen bir konu. Bir ürem uygulaması değil ana karşıcılık partisi liderinin ifadesiyle.

Gençlerimizi hiç bir vakit mağdur etmedik. Hizmet anlayışımızda gençlerimiz de hiç bir mağduriyete feda edilemeyecek kadar önemli. Yurt içi Üretici fiyat endeksi hakkındaki mevzuları detaylıca çalıştık.

Adımlarımızı atacağız, çalışmalarımız hazır Kabine toplantısının arkasından cumhurbaşkanımız etraflıca bu mevzuyu efkarı umumiye ile paylaşacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kredi borcu ile alakalıki açıklaması şu şekilde; ” İlk Kabine toplantımızdan sonrasında KYK borçları ile alakalı izahat yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz, enflasyona da kurban etmeyiz. Biz çalışmamız yapıyoruz. Milletimizin sıkıntısı da en iyi hepimiz biliyoruz Bay Kemal. Harçları kim kaldırdı? Biz kaldırdık. Artık harç diye bir şey yok.” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Bakanlığın KYK kredi borçları ile alakalı uzun bir süredir çalışmalarını sürdürdüğü ve bu çalışmaların tamamlandığı belirtildi.

Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, üniversite öğrencilerinin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla KYK kredi borçları ile alakalı çalışmanın hızlandırılarak 2022-2023 bilimsel nitelikli yılı Güz Dönemine kadar tamamlanmasını istedi.

İlgili mevzunun siyasal bir araç-gereç aracı olmaması amacıyla çalışmaların kamuoyuna duyurulmadan devam ettiğini belirten yetkililer, bakanlığın kapsamlı bir emek harcama yürüterek bu süreçte gençlerin mağduriyet yaşamamaları için yapıcı bir çözümün hazırlandığını belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu