EkonomiTürkiye

Kyk Borç’ ları İçin Açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin kredi borçlarına ait kabine toplantısında aldıkları kararları şu şekildeki anlatım etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin kredi borç larına ait kabine toplantısında aldıkları kararları şu şekildeki anlatım etti:

“Bu sene 750 bine yakın gencimiz yurt imkanından faydalanarak, 520 binden fazla gencimiz burs ve 881 binden fazla gencimiz tahsil kredisi alarak öğrenim öğrenimine devam etmiştir. Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat artırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, dikkat edin bizler göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı. Şimdi ise 850 lira. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2 bin 550 lira kredi yada burs alıyor. Yılbaşında bu sayıları yine revize edeceğiz, yükselteceğiz. Burs almak isteyen öğrencilerimizin başvuruları 12 değişik amme kurumunun veri altyapısında meydana getirilen taramayla oldukça adil ve saydam bir sistemle değerlendiriliyor. Öğrenim kredisi ise başvuran her öğrencimize veriliyor. Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 sene sonrasında başlıyor. Şayet bu vakit arasında mezun talebe hemen hemen sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa elektronik devlet sistemi üstünden ödemeyi erteleyebiliyor. Bugüne kadar kredi borç ödemelerinin senelik güncellemesi muayyen bir ürem payı üstünden değil, yurt içi müstahsil fiyat endeksi farkına gore yapılıyordu. Hiçbir vakit bir ürem uygulaması yapmadık. Hiçbir talebe ürem uygulamasına doğal olarak tutulmamıştır. Son dönemde enflasyonun dilek etmediğimiz düzeylere yükselmesi tahsil kredisi güncellemelerinde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasına yol açtı. Gençlerimizi elbet bu şekilde bir yükün altında bırakamazdık. Nitekim haftalar evvel alakalı arkadaşlarımıza talimatı verdik emekleri başlattık. Biraz önceki kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı yada ürem uygulaması olmaksızın ancak alınan kredi rakamı üstünden yapılmasını kararlaştırdık. Yani ana para. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi meydana getiren bütün gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla kredi geri ödemelerinde toplamda 26 milyar liranın üstünde bir yükü gençlerimizin üstünden kaldırmış oluyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu