KoronavirüsTürkiye

İstanbul Başta Olmak Üzere Birçok İl Karantinaya Alınıyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında her gün alınan önlemler arttırılırken, vatandaşın duyarsızlığı yüzünden hastalık kapan kişi sayısı her gün katlanarak artıyor. İlk olarak insanların toplu olarak bulunabilecekleri düğün salonları, havuz, oyun salonları gibi alanlar kapatılırken 65 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Son olarak ise 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve tüm iller yavaş yavaş karantina altına alınıyor.

Birçok Şehir olmak üzere İstanbul da Karantina Altına Alındı

Şehrin tüm giriş çıkışları jandarma kontrolünde olan İstanbul hem Türkiye’nin beyni hem de Dünyanın kalbi konumunda. 3 Nisan itibari ile 12.000 üzeri koronavirüs taşıyan hasta tespit edilen İstanbul sonunda tamamen karantina altına alındı. Araç giriş çıkışı engellenen şehre girişler ve çıkışlar da yasaklandı.

istanbul sınırı kapatıldı

İŞTE KARANTİNAYA ALINAN İLLER

İstanbul başta olmak üzere Malatya, Bartın, Çorum, Bitlis, Erzincan, Tunceli, Bayburt, Kütahya, Gümüşhane, Çankırı, Çanakkale, Giresun, Yozgat, Kars, Sivas, Artvin, Rize, Trabzon, Zonguldak ve Van İllerinde de karantina uygulamasına başlandı.

Araç giriş çıkışlarının tamamen yasaklandığı bu illere girmek ve çıkmak isteyenler ise vali onayıyla seyahat izin belgesi ibraz etmeleri gerekiyor. Jandarma ve polis ekipleri tüm giriş ve çıkışları kapatarak kimlik ve izin belgesi sorgulaması yapıyor. İzin belgesi olmayanlar ise geri çeviriliyor.

Bedelli askerlik yapacaklar bulundukları illerden çıkış yapıp vatani görevlerine gidebiliyorken diğer vatandaşlar ise salgın tedbiri ile il sınırından çıkarılmıyor ve içeri alınmıyorlar. Cenazesi olanlar için ise kaymakamlıklar tarafından izin verileceği de açıklandı.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl ve Nereden Alınır?

e-devlet seyahat izin belgesi

  • E-Başvuru (İçişleri Bakanlığı) seçeneğini seçin
  • Açılan pencerede Yeni Başvuru butonuna tıklayın.
  • Daha sonra hangi sebepten dolayı belge istediğinizi belirtin.

Aldığınız belge ile aracınızla, sadece belirttiğiniz amaç ile şehirdışına çıkma izninizi kullanabilirsiniz.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu