Türkiye

7 Büyüklüğünde Deprem Olabilir !!!

7 Büyüklüğünde deprem olma ihtimali gündemde. Türkiye fay hatları konusunda açıklamalar yapan deprem bilimci Doç. Dr. Bülent Özmen Kastamonu için uyardı: ” Fay hattı üzerinde bulunan Kastamonu için 7 büyüklüğünde deprem çok yıkıcı olabilir ve çok ağır bir tablo ortaya çıkabilir. Yaptığımız analizler yakın biz zamanda 7 büyüklüğünde 7 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini gösteriyor ” ifadelerine yer verdi.

7 Büyüklüğünde Deprem Tehlikesi

Gazi Üniversitesinde Deprem mühendisliği uygulama ve araştırma merkezinde uzman olarak çalışmakta olan Doç. Dr. Bülent Özmen katıldığı canlı yayında sosyal medya üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayına Kastamonu’dan bir kullanıcı, Dr Özmen’e Kastamonu bölgesinin sismik durumu ile ilgili sorular yöneltti. Dr Özmen sorulara Kastamonu ilinin fay hattının tam üzerinde olması ve yaklaşan tehlike ile ilgili çarpıcı cevaplar verdi. ” Kastamonu bölgesinde zamanında çalışmalarım olmuştu.Bu bölgedeki fay hattı ilgimi çeken bir yapıya sahip. Kuzey Anadolu fayı hem dünyanın hem de Türkiye’nin en önemli aktif fay hattıdır” ifadelerine yer veren Dr Bülent Özmen risk durumunu değerlendirdi.

türkiye-fay-hattı

Bölgede Deprem Tehlikesine Karşı Önlemler Alınmıyor

Türkiye‘nin en aktif fay hatlarından birisi olan ve deprem üretme ihtimali de diğer fay hatlarına göre en yüksek olan bu fay hattı Kastamonu sınırları içerisinden geçiyor. Ne yazık ki bu bölgede deprem risklerine karşılık herhangi bir çalışma yapılmıyor. Bölge hakkında konuşan Dr Özmen “Deprem ile ilgili önlemler taviz verilmeden titizlikle uygulanmalı” ifadelerine yer verdi.

“7 VE ÜZERİ DEPREM OLMA İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK”

1943 yılında Tosya-Ladik depreminin de bu fay üzerinde meydana geldiğini söyleyen Özmen, “Bu fay üzerinde 7 ve üzeri deprem olma ihtimali oldukça yüksek. Bingöl, Karlıova’dan başlayan bu fay Marmara’ya kadar geliyor, buradan Ege’ye uzanıyor ve oldukça aktif. Kayma hızı yılda ise 2,5 santimetre civarında, çok sık aralıklarla büyük bir deprem üreten bir faydan bahsediyoruz. 1939-44 yılları arasında da bu fay üzerinde 5 büyük deprem meydana geliyor. Bingöl’den Bolu’ya kadar oluşan depremlerde Kuzey Anadolu Fayı parça parça kırılıyor. Bu büyük depremlerden biri de 26 Kasım 1943 tarihinde meydana gelen büyüklüğü Ms: 7.2 olan ve önemli can ve mal kaybına yol açan Tosya-Ladik depremidir. Kastamonu kent merkezi bu depremden 8 şiddetinde etkilenmiştir” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu