Türkiye

4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Geliyor

4 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilecek. Haftasonu uygulanan yasaklar sonrasında koronavirüs vakalarında düşüş gözlemlenince bu uygulamaya ne kadar devam edileceği merak konusu oldu. Özellikle her yıl düzenlenen 23 Nisan etkinlikleri yapılacak mı yapılmayacak mı sorusu da gündemde.

4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı 23 Nisan’da Başlıyor

23 Nisan etkinliklerinin koronavirüs nedeniyle yapılmayacağını belirten yetkililer, sokağa çıkılmaması konusunda da uyarı yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans ile katıldığı toplantıdan 4 günlük sokağa çıkma yasağı karar alındı. Yasak 23 Nisan tarihinde başlayacak. Yani 23-24-25-26 nisan tarihlerinde yasak uygulanacak ve sokağa belgesiz veya izinsiz çıkanlara 3.000 TL para cezası kesilecek. Normal şartlarda sadece haftasonu uygulanan bu yasak 23 nisan sebebiyle 4 güne çıkarıldı. 23 Nisan perşembe gününe denk geldiği için cuma günü iznin kalkması risk oluşturabilir düşüncesiyle 23 nisan ile haftasonunu birleştirdiler.

4 gün sokağa-çıkma-yasağı-geliyor

Toplantı sonrası alınan karar ile birlikte İçişleri bakanlığı, tüm Türkiye’deki valiliklere 4 günlük yasağı 30 büyük şehir ve Zonguldak için uygulanması ile ilgili genelge gönderildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağının herkesin güvenliği için olduğunu vurguladı. ”  Koronavirüs ile mücade kapsamında toplum sağlığı ve kamu düzeninin sağlanması için bu uygulama gereklidir” şeklinde uygulanacak yasak ile ilgili durumu açıkladı.

Yasak 22 Nisan 24:00 ‘da başlayıp 26 Nisan 24:00’da Bitecek

Sokağa çıkma yasağı belirtilen iller ise şu şekilde bildirgede yayınlandı. Bu bildirgeye göre Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van ile Zonguldak’ta yaşayan vatandaşların sokağa çıkması 23-26 Nisan tarihleri arasında kısıtlandı. Önceki uygulamalarda da olduğu gibi acil durumlar için izin belgeleri e-devlet üzerinden alınabilecek. Sokağa çıkma yasağından muaf olanlar isimli haberimizde kimlerin sokağa çıkabileceğini açıklamıştık.

sokağa çıkma yasağı

Ramazan ayının başlaması ve sosyal mesafe kuralına uyulması adına market ve bakkallar 21 Nisan Salı ve 22 Nisan Çarşamba günleri saat 08:00 ve 23:00 aralığında açık olacak. 65 yaş üzeri ve 20 yaş altı olan vatandaşlar için hala sokağa çıkma yasağı devam ettiği için onların durumunda bir değişiklik olmayacak. Dışarı çıkmaları durumunda polis görevlileri 3000 TL ceza kesebilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu