TeknolojiTelefonlar

Türkiye Uzay Ajansı Lideri: Astronot ismi için gelen teklifleri kabul edemeyiz

Türkiye Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Ajansı Hedefleri’ Tanıtım Toplantısı, geçtiğimiz günlerde gerçekleşmişti.

Toplantıda, 2018 yılında kurulan ve Türkiye’nin uzay alanındaki yol haritasını hazırlamak için çalışmalarını sürdüren Türkiye Uzay Ajansı’nın 10 yıllık maksatları de açıklandı.

Açıklanan maksatlar ortasında bir Türk vatandaşımızı uzaya göndermek de var. Toplantı sırasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzaya gidecek Türk vatandaşına astronot ve kozmonottan farklı olarak yeni bir isim bulunmasını önerdi.


TUA LİDERİ: GELEN TEKLİFLER KABUL EDİLEMEZ

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım, astronot ve kozmonot yerine önerilen “Cacabey” ve “Alpaslan” isimlerini kıymetlendirdi.

Yıldırım, “Türk Lisan Kurumu Liderimiz ziyaretimize gelmişti. Lider beyefendiyle şunda mutabık kaldık; özel isim kullanılması gerçek değil. Eğer bunu astronot yerine kullanacaksak; astronot yalnızca Türk olmayacak. Amerikalı astronot da olacak.

Yarın, ‘Amerikalı Alpaslanlar uzaya çıkıyor’ dediğimiz vakit yanlış olur. Ya da ‘Rus Cacabeyler’ dediğimiz vakit olmayacaktır. Bu sefer beşerler tekrar astronot ismini kullanmaya devam edecek. Astronot bir cins isimdir, bir cins isim olarak bir teklif bulunması doğrudur. Özel isimler bence yerinde değil.” değerlendirmesinde bulundu.

“YAKIN BULDUĞUMUZ İSİM YOK”

Şu ana kadar yapılan isim teklifleri ortasında kendilerine yakın buldukları bir isim olmadığını belirten Yıldırım, “Özbek bir kardeşim aradı, ‘Bizde bir isim var aramaya gerek yok. Biz ‘fezagir’ deriz’ dedi mesela. Fezagir mana olarak çok hakikat, ses olarak bize çok uyar mı tartışılabilir.

Fakat her hâlükârda halkın beğenisine sunacağımız için, bir anket çalışması bile yapılabilir. En son kararı da Sayın Cumhurbaşkanımız verecektir. Onu göreceğiz. Ancak benim gönlümde bu yahut buna emsal söz var. İçinde feza geçebilir. Gök de geçebilir.” halinde konuştu.

“KADIN YAHUT ERKEK OLMASI FARK ETMEZ”

Uzaya gidecek birinci Türk’ün bayan ya da erkek olmasının kendileri için bir ehemmiyeti olmadığını tabir eden TUA Lideri, “Önemli olan kriterleri sağlaması. Çok sıkıntı bir eğitimden bahsediyoruz. Bu çok başka bir amaç, Ay amacıyla ilgisi yok.

Bir Türk vatandaşının uzaya çıkması ve uzay istasyonunda bilimsel deney yapması. Bir turistik seyahat üzere düşünmüyoruz. Fakat fiziki özellikler çok ağırdır, fiziki koşullar ağırdır.

Fiziki özelliklerin ona uygun olması lazım. Dünyada tercih edilenler, pilotaj eğitimi almış, etkin pilot olan, olmayan yahut havacılık eğitimi almış insanlardan tercih ediliyor.” tabirlerini kullandı.


“BÜTÇE 50 MİLYON DOLARIN ÜZERİNDE”

Türkiye Uzay Ajansı’nın bütçesi hakkında da konuşan Yıldırım, “38 milyon devlet bütçesinden verilen bir hissedir; fakat bir çok kurumdan aldığımız katkı hisselerimiz var. Yalnızca bunlara baktığınız zaman Uzay Ajansı’nın bütçesi 50 milyon doların üzerine çıkıyor.

“BANA KALSA MİLYAR DOLAR İSTERİM”

Bu çok büyük para değil hakikat, bana sorsanız ben milyar dolar isterim; lakin ülkemizin koşulları da muhakkak. Biz bunları yanlışsız kıymetlendirmek zorundayız. Ay maksadı üzere, astronot göndermek amacı üzere BKZS üzere büyük projelerde bunların hepsinde projelerin kendi bütçeleri olacak.

Uzay Ajansı bütçesinden karşılanma mecburiliği yok. Bunu çok rahatlıkla biz gerekli kurumlara ilettiğimiz vakit bütçeyi ayrıyeten alacağız ve kullanacağız.” sözlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu