Teknoloji

Türk Üretimi Termal Kamera 7 metreden 300 kişinin ateşini ölçüyor

Dünya’yı kilitleyen koronavirüse Türk Şirketten büyük icat. Türk üretimi termal kamera 7 metre mesafeden 300 kişinin aynı anda ateşini ölçebiliyor. Askeri teknolojiler geliştirilerek elde edilen bu kamera sayesinde koronavirüslü hastalar önceden tespit edilebiliyor. Transvaro Elektron Aletleri tarafından tasarlanan kameraların testleri bugün itibari ile tamamlandı. Şirket öncelikle bu termal kameraları kendi bünyelerinde kullanıyor. Girişteki kart okuma sistemine entegreli kamera sistemi sayesinde vücut sıcaklığı 37 derece üzeri olanların kartları çalışmıyor ve içeri giriş yapamıyor. Güvenlik geliyor, kişi hastahaneye sevk ediliyor veya ilgili prosedür neyse o uygulanıyor.

Türk yapımı termal kamera

Türk üretimi termal kamera koronavirüsün tespitinde büyük rol oynayacak, yayılmasını engelleyecek

Geliştirilen bu termal kamera sistemi 300 metreden insanların yüzlerine odaklanarak vücut ısılarını ölçecek. Yüz tanıma teknolojisini de bu termal kameralara ekleyen Türk Şirket, koronavirüs ile mücadelede büyük bir başarıya imza attı. Bu sistem sayesinde hastalık şüphesi bulunan kişi kameralarda kırmızı olarak görülecek, sisteme kayıt edilecek ve ilgili birimlere kişiyi bildirecek. İlk yerli ısı ölçer termal kamera özelliği taşıyan bu kameralar ile koronavirüsün yayılma hızı kontrol altına alınmaya çalışılacak.

Üretimine bugün (9 Nisan 2020) başlanan Türk üretimi termal kamera yazılımları daha da geliştirilecek. Şu anda haftada 150-200 civarı üretim yapılabileceğini belirten şirket yetkilisi ilerleyen süreçte üretimi hızlandıracağını da belirtti. İlk aşamada şu an çalışmak zorunda olan kurumlara ve fabrikalara satışı gerçekleşecek olan bu termal kameralar sayesinde çalışanların güvenliği sağlanacak.

Bu Termal Kameralarda Yüz Tanıma Sistemi de olacak

Yüz tanıma sistemli kameralar artık bu aşamadan sonra hayatımıza girmeye başlayacak. Tüm vatandaşların ilerleyen süreçte yüz tanıma sisteminde kaydı olacak ve ateşi yüksek olan kişinin tüm bilgileri tespit edilip ilgili birimlere aktarılacak. Yüz tanıma sisteminin ülkemizde tam olarak kullanılmaya başlanması 5 yılı bulacak olsa da bu teknolojinin artık ülkemizde kullanıldığını bilen özel şirketler ve kurumlar en kısa sürede bu sistemi kurduracak ve çalışanların güvenliğini sağlayacaklardır.

2016 yılından beri dünyanın çeşitli ülkelerinin havaalanlarında kullanılan termal kamera sistemi artık koronavirüs yüzünden zorunlu hale gelecek. Çünkü bu virüsün mutlaka tedavisi bulunacak fakat tekrar etmemesi için gerekli önlemler de devletlerce alınacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu