Teknoloji

Türk Telekom’un net kârında halka arzdan sonraki en yüksek artış

Türk Telekom’un 9 aylık finansal sonuçları, düzenlenen hibrit toplantıda açıklandı. Buna nazaran, gelirleri ocak-eylül devrinde yüzde 19 artışla 20,6 milyar liraya erişen şirket, bu sonuçla yılın 9 aylık periyodundaki en yüksek büyüme performansını kaydetti.

Şirketin ocak-eylül periyodundaki net kârı halka arzdan bu yanaki en yüksek 9 aylık artışla 2 milyar lirayı aştı. Bu devirde Türk Telekom’un faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) 9,7 milyar liraya ulaşırken, FAVÖK marjı da yüzde 47 seviyesinde gerçekleşti.

Şirketin yatırım harcamaları ocak-eylül periyodunda 2019’un tıpkı sürecine nazaran yüzde 42 artarak 4 milyar liraya yükseldi.

Son on iki ayda 1,9 milyon net abone kazanan Türk Telekom, yılın 9 ayında toplam abone sayısını 49,5 milyona taşıdı. Tıpkı devirde sabit genişbant internet abone sayısı yüzde 12,6 artışla 12,8 milyona yükseldi. Böylelikle halka arzdan bu yana en yüksek 9 aylık abone kazanımı kaydedildi.

Sabit genişbantta kullanıcı başına düşen gelir (ARPU), 3. çeyrekte yıllık bazda yüzde 14 artarken, fiber abone sayısı ocak-eylül devrinde yıllık yüzde 30’un üzerinde yükselişle 5,2 milyonu aştı.

Taşınabilir abone sayısı 3. çeyrekte 269 bin net artışla 23,1 milyona ulaştı, LTE abonelerinin aylık ortalama veri kullanımı da yüzde 26 yükselişle 9,1 gigabayt oldu. Sabit seste ise yeni 159 bin net aboneyle 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek 3. çeyrek net abone artışı elde edildi.

“Türkiye’nin fiberleşmesi ve dijitalleşmesi için yatırımlarımıza devam ediyoruz”

Toplantıda finansal sonuçları kıymetlendiren Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, bu yılın üçüncü çeyrek performansını muvaffakiyetle geride bıraktıklarına dikkati çekti. Önal, bu devirde çekirdek şebekeleri üzerine yüklenen ek ağır trafik ile artan irtibat talebinin üstesinden geldiklerini, kesintisiz irtibatı sürdürdüklerini tabir etti.

Ülkenin her bir köşesine ulaşan güçlü fiber ağlarını 321 bin kilometre uzunluğa çıkardıklarını aktaran Önal, şunları kaydetti: “Fiberdeki başkan durumumuzu 5G ve dijital teknolojilere aktararak bu seyahatte Türkiye’yi öncü yapmaya kararlıyız. Net Borç/FAVÖK oranımız 602 milyon lira temettü ödemesine ve çeyrek içerisinde liranın dolar ve avro karşısında ortalama yüzde 16 bedel kaybetmesine karşın 3. çeyrekte 1,35x düzeyine ulaştı. Yabancı para net açık konumumuz, 3. çeyrekte 211 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin fiberleşmesi ve dijitalleşmesi için uzun vadeli yatırımlarımıza devam ediyoruz. Hissedarlarımıza olan sorumluluğumuzu yerine getirmek için büyüme, operasyonel verimlilik ve güçlü nakit akışı sağlamaya odaklanmayı sürdürüyoruz.”

“İştiraklerimiz yüzde 60’dan fazla büyüme kaydetti”

Ümit Önal, sabit genişbanttaki üstün performanslarının, okula dönüş dönemi ve meskenden çalışma modelinin devamıyla üçüncü çeyrekte de sürdüğünü lisana getirdi.

Eylül ayında gördükleri rekor genişbant satışının, uygulama yetkinlikleri ve operasyonel kabiliyetleri için değerli bir imtihan olduğunu anlatan Önal, “Sabit genişbant abonelerimizin toplam bilgi kullanımı, 2020’nin dokuz ayında geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 50 artış gösterdi.” diye konuştu.

Önal, Türk Telekom Kümesi iştiraklerinin katkılarının yüksek olduğundan bahsederek, şunları kaydetti: “İştiraklerimiz Argela, İnnova, Sebit, AssisTT ve TTI’ın küme dışından elde ettikleri gelirler, bu çeyrekte yıllık yüzde 60’tan fazla büyüme kaydetti. Sadece dışarıya olan bağımlılığımızı en aza indirmekle kalmayan iştiraklerimiz, bize muhakkak eser ve servislerde kıymetli ölçülerde maliyet tasarrufu ve süreklilik sağlıyor. Yaşanan denetimli olağanlaşmanın piyasalara olumlu tesirini 9 aylık performansımıza güçlü bir biçimde yansıttık. 2020’nin 9 ayındaki finansal performansımız ve son çeyrek görünümü, 2020 öngörümüzü üst taraflı revize edebileceğimiz bir ortam yarattı. Buna bağlı olarak, 2020 için yıllık yaklaşık yüzde 16 gelir büyümesi, yaklaşık 13 milyar lira FAVÖK ve yaklaşık 6,6 milyar lira yatırım öngörüyoruz.”

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu