TeknolojiTelefonlar

TSK’nın ‘Özel Operasyonlar Aracı’ vitrine çıkıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterindeki zırhlı muharebe araçlarına yakın vakitte “Özel Operasyonlar Aracı” eklenecek.

FNSS ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ortasında imzalanan 6×6 Mayına Karşı Muhafazalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen “Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı”, özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyeti, el üretimi patlayıcıya (EYP) karşı faal müdafaası, yüksek mayın ve balistik muhafaza içeren beka altyapısı, yeni teknoloji eseri misyon donanımları ile mevcutların ötesinde bir araç olarak tasarlandı.

YÜKSEK DÜZEY MAYIN TEHDİTLERİNE KARŞI TEST EDİLDİ

Ulusal imkanlarla FNSS tarafından tasarlanıp geliştirilen araç, özgün modüler bir zırh yapısına sahip bulunuyor. Entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolaylıkla sökülüp takılabilen RPG ağı, aracın pasif muhafaza ögelerini tamamlıyor. 2019 yılında başlayan MKKA Projesi’nde, aracın mayın, EYP ve balistik testlerinin tamamı kullanıcıyla birlikte, FNSS tesislerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri tatbikat alanları ve memleketler arası akredite test merkezlerinde gerçekleştirildi. Araç, beka standartlarında tanımlanan yüksek düzey mayın tehditlerinin yanı sıra EYP ve tüm taraflardan gelecek balistik tehditlere karşı test edildi.

SÜPERSONİK SES HASSASLIĞI

Süpersonik seslere hassas ve silah kuleleriyle entegre akustik ihtar sistemi, faal karıştırma/köreltme sistemi, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik, nükleer) sistemi de faal muhafaza ögeleri olarak araç üzerinde yer alıyor.

UZAKTAN KOMUTALI SİLAH SİSTEMİ

Özel operasyonların taktik gereksinimleri doğrultusunda, konseptiyle birlikte özgün olarak oluşturulan Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nda tekrar FNSS tarafından geliştirilen 2 adet bağımsız Sancak Uzaktan Komutalı Silah Sistemi bulunuyor.

3 FARKLI SİLAH, 2 KAT ATEŞ GÜCÜ

Muhtaçlık halinde kullanıcı tarafından silahı basitçe değiştirilebilen kulelerde, 3 farklı silah tipi (7,62 mm, 12,7 mm makineli tüfek ile 40 mm otomatik bomba atar) kullanılabiliyor. Araç, çepeçevre etrafından yahut yüksek noktalardan, eş vakitli olarak farklı istikametlerde belirecek tehditlere karşı gözetleme ve 2 kat tesirli ateş gücü imkanı sağlıyor.

EN UYGUN YOL TUTUŞ İMKANI

Araçların vazife donanımı, tek araç düzeyinde ve birlik bütünlüğü içinde, ast-üst ögeler ortasında eş vakitli, emniyetli ve kesintisiz bağlantı, yüksek durumsal farkındalık, aktif komuta denetim yeteneği içerecek formda yüksek teknoloji sistemler içeriyor. Güçlü motoru, 7 ileri, 2 geri vitesli transmisyonu ile sınıfının en güçlü ve atak güç kümesine sahip araç, tıpkı vakitte yükseklik ayarlı bağımsız süspansiyonu ile farklı arazi ve yol şartlarında en güzel yol tutuşunu sağlıyor. Tüm tekerlerden tahrikli sürüş ve ön-arka akstan dönüş sistemine sahip Pars IV 6×6, sınıfındaki en düşük dönüş çapı ile meskun mahalde yüksek hareket yeteneğini içinde barındırıyor.

IDEF 2021’DE VİTRİNDE

Envantere girmeden evvel tamamlanması gereken kuvvetli testlerin akabinde projede son kademeye gelinecek ve Pars IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı TSK’ya teslim edilecek. Böylece 6×6 sınıfında en yeni jenerasyon muharebe aracı Türk ordusunun envanterine girecek. TSK’nın yeni aracı, çok sayıda milletlerarası iştirakçinin da yer alacağı IDEF 2021’de birinci kere sergilenecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu