TeknolojiTelefonlar

Toshiba, 20 milyar dolarlık satın alma teklifi aldı

1939 yılında kurulan ve tüketici elektroniği denince sayılı şirketler ortasında gösterilen Japon devi Toshiba1985 yılında girdiği dizüstü bilgisayar pazarından geçtiğimiz yıl çekilmişti.

2010 yılına kadar laptop pazarında liderliği kimseye bırakmayan Toshiba, rakiplerinin ortayı kapatmasıyla tüm paylarını Sharp’a sattı. Artık ise Japon şirketin büsbütün satılabileceği haberleri gündeme geldi.

20 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF

Toshiba, özel sermaye şirketi CVC Capital Partners’tan, tamamlanması halinde 20 milyar doları aşan bir pahaya sahip olabilecek bir satın alma teklifi aldığını açıkladı.

Toshiba, CVC Capital Partners’tan daha fazla detay isteyeceğini söylerken, teklifi dikkatle değerlendireceğini belirtti.

TOSHIBA’NIN PİYASAYA KIYMETİ 15 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNDE

Borsa datalarına nazaran Toshiba’nın piyasa bedeli 1,7 trilyon yenin (15,8 milyar ABD doları) biraz üzerinde seyrederken; Japon Nikkei gazetesi, CVC’nin yüzde 30 prim teklif ettiğini söyleyerek, teklifin Toshiba’ya 20 milyar dolardan biraz daha fazla kıymet vereceğini öne sürdü.

Toshiba İcra Heyeti Lideri Nobuaki, Toshiba’ya katılmadan evvel CVC’nin Japonya ünitesinin lideri olarak vazife yapıyordu. Bu nedenle Nobuaki’nin satın alma görüşmelerinde tesirli olabileceği söyleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu