GündemTeknolojiTüm Haberler

Telefonunuzun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile telefonumuzdan yapabileceklerimizin de sayısı hayli artmış durumda. Durum böyleyken telefonlarımızın şarjının daha uzun süre gitmesi için neler yapabiliriz sorusuna cevap aradık. İşte batarya ömrünüzü uzatmak için yapmanız gerekenler..

Artık cep telefonları herkesin olmazsa olmazları içerisinde yer almakta. Teknoloji, her geçen gün gelişmekteyken telefonların da ciddi bir şekilde geliştiği ve adeta küçük birer bilgisayarlara dönüştüğü görülmekte. Günümüzde bir telefon sadece mesajlaşmak yada arama yapmak için kullanılmıyor. Cep telefonu yeri geldiğinde kamera yeri geldiğinde bir navigasyon aletine dönüşüyor.

Telefonunuzun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapmanız Gerekenler

Telefonla sosyalleşiyor ve hatta telefonla spor yapıyoruz. Kısacası cep telefonu artık herkesin bir parçası olmuş durumda. Telefonlar bu kadar çok işleve sahipken doğal olarak çok uzun sürelerde kullanılıyorlar. Bu yazımızı telefonunu gün içerisinde sürekli şarj etmekten ve “powerbank” gibi ekstra ürünler kullanmaktan sıkılanlar için yazdık. Telefonumuzun batarya ömrünü uzatmak için neler yapmalıyız? Bu sorunun cevabı için okumaya devam edin.

Cep Telefonlarının Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Ekran parlaklığını en düşükte değil otomatik modda kullanın

Telefonunuzun parlaklık ayarını yani ışık seviyesini kısarak bataryanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayamazsınız. iPhone ve Android modellerde yapılan testlere göre, 1 saat boyunca otomatik parlaklık seviyelerinde kullanıldıklarında en düşük parlaklık seviyesine göre %30-50 arasında daha fazla tasarruf sağlanıyor.

Cep Telefonlarının Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

2. Elektronik postalarınızı anlık almak yerine manuel hale getirin

Eğer telefonunuzdan günlük olarak yoğun bir mail trafiği yaşıyorsanız bataryanızın çok büyük bir kısmını harcıyorsunuz demektir. Yapılan bir teste göre 1 saatte 30 mailin alındığı bir telefonda, mailleri anlık almak yerine sadece siz istediğinizde maillerinizi güncelleyecek şekilde ayarlarsanız, yüzde 5-10 arasında daha az batarya tüketmiş oluyorsunuz.

3. İnternet siteleri üzerinden değil, telefonunuzun hafızasındaki müzikleri dinleyin

Bataryanın ömrü için müzik dinlerken de tasarruf edebilirsiniz. İnternet kotanız sınırsız olduğu için internet üzerinden müzik dinlemek isteyebilirsiniz fakat bataryanızın ömrü ne yazık ki sınırsız değil. Bu yüzden müzikleri indirerek dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Yapılan bir testte 2 saat boyunca internet bağlantısı üzerinden müzik dinlediğinizde bataryanızın yüzde 10’u giderken aynı müzikleri cihazınıza indirip dinlediğinizde bataryanızın sadece yüzde 5’i tükenecek.

3. İnternet siteleri üzerinden değil, telefonunuzun hafızasındaki müzikleri dinleyin

İnternete bağlıyken enerji harcamazsınız!

4. Güçlü bir internet bağlantısına sahipken enerji harcamazsınız

Türkiye‘de halk arasında yanlış bilinen bilgilerden birisi de internetin sürekli enerji harcadığıdır. Aslında yalnızca internet bağlantısı zayıf iken bu gerçekleşiyor. Çünkü telefonlar internete bağlı kaldığı sürece enerji harcamaz. Enerji harcadığı durum internet bağlantısı aradığı anlardır.Kısacası internet bağlantısı kaliteli ise bağlantıyı koparsanız da internete bağlı kalsanız da bataryanız aynı oranda harcanacak.

5. Uygulamalara sıkı takip

Telefonlarımızda bataryamızı tükettiğini bildiğimiz uygulamalar dışında siz farkında olmadan çalışan uygulamalar da olabiliyor. Batarya ömrünü uzatmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi de hangi uygulamaların çalıştığını ve ne kadar enerji harcadıklarını kontrol etmeniz. Yapmanız gereken tek şey telefonlarınızda uygulamaların kullandığı data miktarını gösteren ekranlardan bilginiz dışında çalışan uygulamaları listelemek ve işinize yaramayacaksa kapatmak ya da kısıtlamak.

6. Gereksiz bildirimleri kapatın!

Uygulamaları kontrol edip kapattıktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bildirimler. Özellikle son zamanlarda neredeyse her uygulama kullanıcının dikkatini daha fazla çekmek için gerekli ya da gereksiz bildirimler gönderebiliyor. Bu gereksiz bildirimleri kapatmak da telefonunuzun bataryasının ömrünü uzatacaktır.

6. Gereksiz bildirimleri kapatın!

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu