TeknolojiTelefonlar

Sahra Çölü’nden denize açılan kum fırtınası uzaydan görüntülendi

2011’de fırlatılan meteroloji uydusu Suomi NPP’deki Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometre Grubu (VIIRS), Sahra Çölü’nden denize açılan ve şu anda Atlantik Okyanusu’nu geçen büyük kum fırtınasını yakaladı.

Uzmanlara nazaran kelam konusu fırtına, batıya gerçek seyahatine devam ederse, Nikaragua kıyılarında oluşan mümkün bir tropik fırtınayla birleşebilir.

Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yapılan beş günlük varsayıma nazaran fırtınanın birleşme mümkünlüğü sırf yüzde 30 olsa da tozun bu bölgelere ulaşacağı kesin.

GEÇEN YIL FIRTINA DAHA ŞİDDETLİYDİ

Uzmanlara nazaran Afrika’dan Amerika kıtasına yönelik kum kitlelerin taşınması aslında her sene meydana gelen bir tabiat olayından ibaret.

Örneğin geçen yıl NASA aygıtları, son 20 yılın en büyük toz fırtınasını kaydetmişti.

Sahra tozu Haziran 2020’de Karayip Denizi’ni kaplamış, ABD’nin çeşitli eyaletleriyle Küba ve Porto Riko’da gökyüzünü karartmıştı. Bu nedenle bilim insanları, geçen yılki kum fırtınasına “Godzilla” ismini takmıştı.

FAYDASI DA VAR ZİYANI DA

Öbür yandan bu kum fırtınalarının hem faydalı hem de ziyanlı tesirleri olduğu belirtiliyor. Örneğin Sahra’dan esen toz kütlesi, Atlantik’in yüzey sularının ve Amerika topraklarının ve Amazon Ormanları’nın gübrelenmesini sağlıyor.

Lakin tıpkı vakitte yüzeye yakın toz bulutları hava kalitesini bozabiliyor ve canlıların teneffüsüne ziyan vererek görüş alanını daraltabiliyor.

Kansas Üniversitesi’nden jeolog ve atmosfer uzmanı Bing Pu, sıcaklıkların artması ve bitki örtüsünün azalması nedeniyle, fırtınaların gelecekte daha sık ve daha şiddetli olacağını savunuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu