Teknoloji

PlayStation 5 çıkış tarihi…

Merakla beklenen oyun konsolu PlayStation 5 çıkış tarihi belli oldu...

Sony Interactive Entertainment şirketi tarafından geliştirilen PlayStation serisinin 5. sürümünün çıkış tarihi belli oldu. Şirketin yaptığı duyuruya göre ABD, Japonya, Kanada ve Avustralya’da 12 Kasım’da satışa sunulacak. Dünyanın geri kalanında ise çıkış tarihi 19 Kasım olarak belirlendi. Heyecanla beklenen oyun konsolunun ABD’de CD takılabilen modelin çıkış fiyatı 499 dolar olarak belirlendi. CD takılamayan model ise 399 dolardan satışa sunulacak. Önceki sürümlerine göre birçok yönden gelişmiş olan cihazın özellikleri;

İşlemci: 8 çekirdekli AMD Zen 2 CPU, 3,5 GHz

Grafik kartı: AMD Radeon RDNA 2, Işın izleme hızlandırma desteği, 2,23 GHz’e kadar değişken frekans

RAM: 16 GB GDDR6 RAM

Depolama: 825 GB SSD, 5,5 GB/sn okuma hızı

Ses: Tempest 3D

Oyun Diski: 100 GB/disk’e kadar Ultra HD Blu-ray

Video Çıkışı: 4K 120 Hz, 8K, VRR desteği (HDMI 2.1)

olmak üzere piyasaya sürülecek.

PlayStation 5 Türkiye satış fiyatı.

PlayStation 5 Türkiye çıkış fiyatı…

Nisan ayında Resmi Gazete’de karar ile oyun konsollarının ithalatında 1 Ekim tarihine kadar yüzde 50 oranında ilave gümrük vergisi uygulanmaya başlanmıştı. 1 Ekim tarihinden sonra sonra ise bu vergi yüzde 20’ye düşürüldü. Teknolojik ürünlere uygulanan %18’lik KDV fiyatı da göz önüne alındığında PlayStation 5’in 5000-7000 TL arasında olacağı tahmin ediliyor. Fiyatların belirlemesinde şirketin Türkiye’deki fiyat planlaması da önem arz ediyor.

PlayStation serisi nedir

Play Station nedir?

Japonya kökenli Sony Computer Entertainment tarafından geliştirilen video oyun konsolu serisidir. Serinin ilk konsolu PlayStation 1 1994 tarihinde satışa sunuldu. Dünya üzerinde 100 milyonun üzerinde sattı ve en çok satan oyun konsolu unvanını aldı. Serinin 2. modeli PlayStation2 2000 senesinde satışa sunulup 150 milyon üzerinde satarak en çok satan konsol unvanını aldı. 2004 senesinde üretilen PlayStation Portable serinin ilk taşınabilen konsolu olarak satışa sunuldu. Serinin son sürümü PlayStation 5’in 12 Kasım’ 2020’de satışa sunulacağı duyurulmuştur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu