Teknoloji

Netaş, satış gelirini 1.1 milyar TL’nin üzerine çıkardı

Netaş, 2020 yılının birinci dokuz aylık sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran Netaş, ZTE ile birlikte bilhassa telekom pazarındaki büyümesinin de tesiriyle satış gelirlerini geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 34 artırarak 1 milyar 119 milyon TL’ye, FAVÖK marjını yüzde 3,9’a, kârını ise 43,1 milyon TL’ye yükseltti.

Yılın birinci dokuz ayına ilişkin finansal sonuçları kıymetlendiren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, pandemi ve piyasalardaki çalkantılara karşın üçüncü çeyrekte de operasyonel verimliliği artırdıklarını ve istikrarlı büyümelerini sürdüklerini söyledi. Bu sayede hem satış gelirlerinde büyüme hem de FAVÖK’te artış elde ettiklerini kaydeden Atalay, “Bu devirde kamu ve özel kesim kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerinde iş ortağı olarak etkinliğimizi sürdürdük. ArGe’mizin esaslı bir kası olan telekom alanında ZTE ile atılımlarımıza devam ettik. Yerlileştirmenin yanı sıra, IPTV üzere ileri telekom teknolojilerine odaklandık. Önümüzdeki devirde ZTE ile bilhassa telekom teknolojileri alanında işbirliğimizi daha da derinleşerek, gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında büyümemizi sürdüreceğiz.” dedi.

“Yeni jenerasyon teknolojiler ve yerlileştirme çalışmalarıyla büyüyeceğiz”

Büyümede, telekom dalında üstlendikleri internet erişim eserleri ve internet altyapı projelerinin tesirinin olduğuna da işaret eden Müjdat Altay, şunları söyledi: “ArGe tertibimiz bünyesinde telekom operatörleri için geliştirdiğimiz yazılım tahlilleri ile sunduğumuz çeşitlendirilmiş hizmetler, telekom pazarındaki satış hacmimizi artırdı. 2019 yılında ana hissedarımız ZTE’nin FTTx fiber altyapı sistemleri ile başladığımız yerlileştirme çalışmalarımıza 2020 yılında VDSL Modem, Fiber Modem (Home Gateway) ile devam ettik. Bir operatörümüz ile sabit çekirdek şebeke modernizasyon projesini hayata geçirdik. Yeniden taşınabilir abonelere sunulan dijital servislerin testlerini başarılı formda gerçekleştirdik. Son devirde ise, ZTE ile birlikte yerlileştirme faaliyetlerimizin yanı sıra, yeni kuşak IPTV platformu üzere ileri teknolojilere odaklanarak, telekom pazarında etkinliğimizi daha da artırmayı hedefledik.”

“Dijital dönüşüm çalışmalarımıza devam ettik”

Netaş’ın kendi ArGe yetkinlikleri ile kamu ve özel kesimde dijital dönüşüm, yazılım geliştirme, iş zekası ve analitiği üzere projelerle büyüme gayelerini gerçekleştirmeye devam ettiğini anlatan Altay, “Bu periyotta, sistem entegratörü yetkinliğimizle Adalet Bakanlığı’nın dijital dönüşümünde etkinliğimizi daha da artırırken, metro, tren üzere ulaşım dalında de projeler üstlendik. Yeniden Türkiye’de faaliyet gösteren milletlerarası markalar, online ticaret siteleri ve holdinglerin dijital dönüşüm süreçlerinde rol almayı sürdürdük.” diye konuştu.

Test ve yönetilen hizmetler büyümede başı çekti

Bu periyotta Netaş ArGe çatısı altında Visium test eser ailesiyle geliştirilen “Katma Bedelli Test Yazılımları” tahlil portföyünü genişlettiklerini kaydeden Altay, başta finans ve telekom olmak üzere test hizmetleri alanında müşteri sayısını artırarak bu alandaki süratli büyümeyi sürdürdüklerini tabir etti. Ağ idaresi ve siber güvenlik hizmetlerini kapsayan “yönetilen hizmetler” alanında da değerli büyüme kaydettiklerini vurgulayan Altay, “Siber güvenlik alanında müşteri sayımızı ve derinliğimizi artırırken, Türkiye’nin en büyük havalimanlarından birini de portföyümüze kattık. Bilişim Dayanak Hizmetleri (BDH) şirketimiz ise, ülkemizin en çok teknoloji takviyesine gereksinimi olduğu pandemi periyodunda çalışmalarını büyük bir özverili ile sürdürmeye devam etti.” biçiminde konuştu.

“Yerli Ar-Ge eserleriyle ihracata devam ediyoruz”

Yurtdışı satışlarını geçen yıla nazaran yüzde 10 artıran Netaş’ın bilhassa Cezayir, Kazakistan ve Katar pazarına odaklandığına işaret eden Altay, “Üçüncü çeyrekte de memleketler arası pazarlarda ZTE ile telekom altyapısı üzerine projeler gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda, Kazakistan’ın dijital dönüşümü çerçevesinde ZTE ile birlikte yeni projeler kazandık. Cezayir ve KKTC’de aldığımız projelerimizin kuruluşlarında da tamamlama sürecine geçtik. Bu pazarlarda kendi Ar-Ge’mizde geliştirdiğimiz akıllı aktiflik platformumuz Eventizer’ın ihracatında büyüme kaydettik. Öte yandan, NetRD şirketimizdeki 400 mühendisimizle, Kuzey Amerika’ya telekomünikasyon yazılımları ihraç etmeye de devam ettik.” açıklamasını yaptı.

“Yakın coğrafyanın yüksek teknoloji eğitim merkezi olmayı hedefliyoruz”

Kısa bir müddet evvel hayata geçirdikleri yüksek teknoloji eğitim merkezi n-telligent institute ile yakın coğrafyaya bilgi birikimi ihraç etmek istediklerini de belirten Altay, şunları kaydetti: “Türkiye’de ‘Netaş mühendis okulu’dur telaffuzunu ekole dönüştürerek yüksek teknoloji merkezimiz n-telligent institute ile yarım asrı aşkın birikimimizi ekosistemimize açtık. n-telligent institute’un, yalnızca Türkiye’de değil bölgede de yüksek eğitim teknoloji merkezi olmasını hedefliyoruz. 53 yıldır güçlü Ar-Gemiz ile teknoloji ihracatı yaparken, artık de yüksek teknoloji eğitimlerimizi ihraç etmeye hazırlanıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu