TeknolojiTelefonlar

Kuzey ışıklarının kökeni kanıtlandı

Kuzey ışıkları ya da kuzey aurorası, kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalara deniyor.

Bilimsel ismi Aurora borealis olan kuzey ışıkları, çarpıcı imgeleriyle izleyicileri hayran bırakmakla kalmıyor, birebir vakitte bilim dünyasında bir gizem oluşmasını da sağlıyordu.

Bu ışıkların kökenine dair birçok tez olsa da şimdiye kadar hiçbiri kanıtlanamamıştı. Lakin yeni araştırmayla, bu ışıkların kaynağına dair bilinenler, birinci sefer laboratuvar deneyleriyle ortaya çıktı.

NASIL OLUŞTUKLARI KANITLANDI

ABD’deki Iowa Üniversitesi’nden bir küme fizikçi, “en parlak auroraların jeomanyetik fırtınalar sırasında güçlü elektromanyetik dalgalar tarafından üretildiğini” sonunda  delilleriyle ortaya koydu.

Wheaton Koleji’nden James Schroeder liderliğindeki araştırmaya nazaran, Afven dalgaları diye de bilinen bu güçlü dalgalar, elektronları Dünya’ya yanlışsız hızlandırıyor ve sonunda kuzey ışıkları denen görsel şölen ortaya çıkıyor.

Kuzey Işıkları’nın oluşumunun birinci sefer laboratuvar ortamında simülasyonunu oluşturmayı başaran araştırmacılar, Dünya’nın manyetik alanının küçük bir örneğini elde edebilmek ismine 20 metrelik bir oda kullandı. Özel tasarlanmış bir anten kullanılarak Alfven dalgaları oluşturuldu ve dalgaların hareket istikameti gözlemlendi.

Deneyde gökyüzünde görülen ışıkların birebir birebiri ortaya çıkmamış olsa da elde edilen sonuçlar, bilgisayar simülasyonlarından ve matematiksel hesaplamalardan elde edilen ölçümleri doğruladı.

NASA’nın Heliofizik Kısmı’ndan bilim insanı Patrick Koehn, “Oldukça heyecanlandım. Uzay ortamıyla ilgili bir teoriyi yahut modeli doğrulayan bir laboratuvar deneyi çok az görülen bir durum.” dedi.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu