TeknolojiTelefonlar

Jandarmada yeni uygulama: Yapay zeka devri

Akıllı Denetim Noktası ve Jandarma Devriye Uygulaması Projesi ile asayiş uygulamalarında yeni bir periyoda geçiş yapılıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın gereksinimi olan proje, ASELSAN ile Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ortasında imzalanan “Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS) 5 Vilayet Projesi Sözleşmesi-Sözleşme Değişikliği-1” ile başlatıldı.

HATALILAR YAPAY ZEKAYLA YAKALANACAK

Mukavele kapsamında, ASELSAN tarafından asayiş hizmeti sağlayan jandarma takımlarına, dataya dayalı karar alınmasını sağlayan ve operasyonel faaliyetlerin hızlandırılması gayeli eserlerle birlikte yapay zeka teknolojileri ve büyük data tahlillerinin takviyesiyle güçlendirilmiş yazılımlar teslim edilecek.

7 YERDE AKILLI DENETİM NOKTASI

Jandarma Genel Komutanlığı muhtaçlıkları kapsamında, toplam 7 yere akıllı denetim noktası kurulacak. Yol denetim noktalarında işçinin inisiyatifinde yolları kesilmekte olan araçlar, kurulacak sistemlerle geliştirilecek algoritmalar dahilinde üretilecek alarmlara nazaran durdurulacak.

Durdurulan araçlara ve içindeki şahıslara yönelik denetimler ise ASELSAN eserleriyle yapılacak.

TAŞINABİLİR UYGULAMALARLA KONTROL

Kurulacak merkezi sistemler ile tüm Türkiye ve karakollarda Akıllı Jandarma Devriye Uygulaması faal hale gelecek. Bu uygulama üzerinden kimlik, şahıs ve araç plakası kontrolleri merkezi olarak taşınabilir uygulamalarla yapılacak.

Uygulama için yaka kamerası, araç içi yüz tespit kamerası, akıllı devriye taşınabilir ve web uygulaması, büyük bilgi depolama, plaka tanıma sistemi, jandarma yüz tanıma uygulaması ve yüz izleri bilgi tabanı, NVR ve görüntü sunucu sistemleri ile bilişim altyapılarından yararlanılacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu