TeknolojiTelefonlar

Havadaki 5G sinyalleri kablosuz güç kaynağına dönüştürüldü

Yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlayan ve kullanıcılara sıfır gecikmeli yüksek süratli internet sunmayı vadeden 5G teknolojisi, hala birçok ülkede test ediliyor.

Gelecekte hayli büyük potansiyele sahip bu teknoloji, hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi haline gelecek.

ABD’deki Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde vazifeli bilim insanları, 5G sinyallerini antenler aracılığıyla güç kaynağına dönüştürmeyi başardı.

Kablosuz şarj; akıllı telefonlar, diş fırçası, traş makinesi üzere aygıtlar ve hatta elektrikli araçlar için giderek daha yaygın hale geliyor. Bununla birlikte, şimdiye kadar, bu teknolojinin menzili epey sonlu ve bu da kullanımını zorlaştırıyor.

Lakin yeni buluş sayesinde, gelecekte kablosuz şarj Wi-fi kadar yaygın hale gelebilir.

ÖZEL BİR LENS SİSTEMİ KULLANILDI

Kelam konusu araştırmada bilim insanları, gücün 5G 28GHz frekans bandında geniş bir kapsama açısı boyunca toplanmasını sağlamak için bir antene Rotman lens olarak bilinen özel bir lens sistemini dahil etti.

Optik bir mercek üzere çalışan Rotman merceği, amaçları birden çok tarafta görmek için radar nezaret sistemlerinde sıklıkla kullanılıyor.

Kıdemli araştırmacı Aline Eid,Beşerler daha evvel 24 yahut 35GHz üzere yüksek frekanslarda güç etmeye çalıştılar. Lakin bu çeşit antenler, sırf 5G baz istasyonunu görebiliyorlarsa (o istikamete bakıyorsa) işe fayda. Biz ise hazırladığımız sistemle bu sorunu çözdük ve artık antenlerin tek bir tarafa bakması gerekmiyor.” tabirlerini kullandı.

Georgia Tech’in avuç içi boyutundaki Rotman lensi, örümcek biçiminde bir desende tıpkı anda altı görüş alanı sağlıyor.

Araştırmacılar, gücü havadaki 5G sinyallerinden toplayan yeni teknolojinin, gelecekte akıllı telefonlara, giyilebilir yahut IoT tabanlı aygıtlara kablosuz olarak güç sağlayabileceğini düşünüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu