Teknoloji

Dark Web Nedir? Google’nin Bile erişemediği Yer

Dark Web (Karanlık İnternet) İnternetin %90’lık bir oranını içeren bir sistemdir. İnternet dediğimiz kavramın içerisinde Google, Yandex ve Bing gibi bilinen arama motorları, internetin sadece %10’luk bir oranını oluşturmaktadır. Yaklaşık 400 milyar dolar sermayesi olan Google bile Dark Web sistemine erişmeyi başaramazken bu sistem hakkında birçok kişinin bilgisi bile yok.

Dark Web Nedir Nasıl Girilir ?

Burası normal filtrelenmiş internetin aksine neredeyse tamamen illegal işlerin döndüğü bir yer. Kim tarafından nasıl yönetildiği tamamen bir sır olan bu sistemde +18 içerikler özgürce sergileniyor. Kiralık katiller, silah ticaretleri, fuhuş, ağır zırhlı araçlar online olarak satılıyor ve ticareti rahatlıkla yapılıyor.

dark webe nasıl girilir

Sistem kendisine has bir tarayıcı kullanıyor. Tor Browser adı verilen bu tarayıcı ile 4 katmanlı bir sisteme giriş yapılabiliyor. Her katmadan farklı yetkiler ve farklı siteler mevcut. Bu sistem üzerinden yapılan ticaretlerin birçoğu Bitcoin ile yapılıyor. Bankalar güvenlik riski oluşturacağından Bitcoin tercih eden bu gizli tacirler, işlemlerini gizlilik içerisinde yürütebiliyorlar.

Normal İnternet kullanıcıları biraz daha güvende olsalar da Tor Browser kullanıcılarının her girdikleri site kayıt altına alınıyor. Bu sisteme girmeden önce 5 kez düşünmeli ona göre hayatınızı şekillendirmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu