TeknolojiTelefonlar

Çin’in Chang’e 5 uzay aracı, Ay’dan topladığı örnekleri Dünya’ya getiriyor

Son yıllarda uzay yarışında ABD ile önemli bir rekabete girmek isteyen Çin, uzay çalışmalarına tüm süratiyle devam ediyor.

Ay’ın, Dünya’dan göremediğimiz öteki tarafına 2 Ocak 2019 tarihinde Chang’e-4 uzay aracını indiren Çin, geçtiğimiz günlerde Chang’e-5 aracını da fırlatmış ve Ay yüzeyinden örnek toplamayı başarmıştı.

DÜNYA’YA DÖNÜYOR

Çin’in “Chang’e 5” keşif aracının uzay kapsülü, Ay’dan topladığı toprak ve taş örneklerini Dünya’ya getirmek için Ay’dan havalandı ve yörüngedeki modüle kenetlendi. Araç, böylece Dünya’ya dönmek için 3 günlük seyahate başlamış oldu.

ÇİN TARİHİNDE BİRİNCİ

Bu, Çin’e ilişkin bir uzay aracının birinci defa Dünya dışı bir alandan havalanması manasına geliyor.

Çin Ulusal Uzay Yönetimi’nin (CNSA) daha evvel paylaştığı hareket programına nazaran, Chang’e 5 keşif aracının kapsülü Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne inecek.

Chang’e 5’in topladığı örneklerin tam yaşı da dahil olmak üzere Ay ve Güneş sistemi hakkında bilinmeyen birçok noktayı aydınlatacağı ve uzay çalışmalarına katkı sağlayacağı varsayım ediliyor.

Chang’e 5’in bu vazifesi muvaffakiyetle yerine getirmesi durumunda Çin, uzay programı kapsamında birinci kere Dünya dışı bir yerden toprak örneği getirmiş olacak.

Instagram:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu