Balkabağından projeye TÜBİTAK’tan ödül

Üsküdar SEV Ortaokulu’nun genç bilim insanları, TÜBİTAK Proje Müsabakalarında üç ana alanda bölge birinciliği kazanmalarının akabinde Türkiye finallerinde de üç ödül almayı başardı. TÜBİTAK tarafından düzenlenen 14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Türkiye finallerinde Üsküdar SEV Ortaokulu öğrencileri, Biyoloji, Fizik ve Kimya alanında yurdun dört bir yanından yarışan yüzlerce proje ortasından ödüllere layık görüldü.

Üsküdar SEV Ortaokulu 8’inci sınıf mezunu Belfu Berkol Biyoloji alanında Türkiye 2’ncisi, 8’inci sınıftan Buyruk Esin ve Sedat Dursunoğlu Fizik alanında Türkiye 3’üncüsü olurken, 7’nci sınıftan Zeynep Naz Ertaş ve Mert Gözütok ise Kimya alanında teşvik mükafatına lâyık görüldüler.

Atık ve çöplerden bilimsel projeler

Yarışa Biyoloji alanında katılan Belfu Berkol, besin atıkları ortasında yer alan balkabağı kabuklarının yapısındaki ligninden insan bedenine ziyan veren ilaç filtrelerinin yerine de kullanılabilecek biyopolimer üretti. Zeynep Naz Ertaş ve Mert Gözütok, Kimya alanında yürüttükleri proje kapsamında; çeşitli meyve ve zerzevat atıklarının kuruyemiş kabuklarının, dolapta sararmış yeşilliklerin, kurumuş yaprakların ve atık çimenin özütünü kullanarak altın nanoparçacık yaptı. Buyruk Esin ve Sedat Dursunoğlu ise Fizik alanında, evsel atık olarak çeşitli meyvelerin kabukları, kuruyemiş kabukları, zerzevat atıkları ve atık yeşilliklerden biyohidrojen üretti.

Exit mobile version