TeknolojiTelefonlar

Araştırmalara nazaran her yıl böceklerin yüzde 2’si yok oluyor

Dünyanın çeşitli yerlerinden 56 bilim insanı, dünyada her yıl böceklerin yaklaşık yüzde 2’sinin iklim değişikliği, böcek ilaçları, herbisitler, ışık kirliliği ve istilacı cinsler ile ziraî faktörler ve arazi kullanımındaki değişiklikler sebebiyle yok olduğunu ortaya çıkardı.

Connecticut Üniversitesi entomoloğu David Wagner, böcek kaybı oranının öteki tiplerden daha büyük olup olmadığının anlaşılması gerektiğini, zira böceklerin; zehirler, herbisitler ve ışık kirliliği nedeniyle taarruz altında oldukları için yok olmaları noktasında daha fazla telaşa yol açtığını söyledi.

BAL ARILARI AZALIYOR

Wagner, örnek olarak bal arılarının sayısında hastalık, parazitler, böcek ilaçları, herbisitler ve yiyecek eksikliği nedeniyle dramatik düşüş yaşandığını söyledi.

Wagner ayrıyeten, kral kelebeklerinin Batı ABD’deki iklim değişikliğinden kaynaklanan kuru hava sebebiyle daha az süt otu bitmesi sonucunda beslenme düşüncesi çektiklerini ve yok olduklarını belirtti.

Amerikan tarımındaki değişikliklerin, nektar için muhtaçlık duyulan yabani otları ve çiçekleri ortadan kaldırdığını vurgulayan Wagner, “Orta batı Amerika’nın büyük kısmında soya fasulyesi ve mısır dışında dev bir biyolojik çöl yaratıyoruz.” dedi.

Çalışmanın, dikkati çekmek istedikleri sorunun ufak bir kısmını gösterdiğini belirten Berenbaum, bilim insanlarının 1 milyon böcek cinsini belirlediklerini, muhtemelen şimdi keşfedilmemiş 4 milyon çeşit olduğunu kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu