TeknolojiTelefonlar

Apple, yeni Mac’lere güç sağlayacak M1 işlemcisini tanıttı

Bildiğiniz üzere Apple, piyasaya sürdüğü iPhone ve iPad modellerinde kendi ürettiği işlemcileri kullanıyor. Fakat şirket, Mac modellerinde çoklukla Intel işlemcileri tercih ediyordu.

Apple, yeni Mac bilgisayarlarda artık kendi ürettiği çipleri kullanacağını ve artık Intel işlemcilerden vazgeçtiğini geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

Böylelikle, şirketin amiral gemisi dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarının işlemcileri için 15 yıllık Intel bağımlılığı da sonlanmıştı.

APPLE’DAN YENİ İŞLEMCİ: M1

Apple’ın yeni kuşak Arm tabanlı Mac’lerine güç verecek yeni M1 işlemcisi, tıpkı iPhone 12 serisine güç veren A14 işlemcisi üzere 5nm mimari ile üretildi.

Apple, yeni işlemcinin güç verimliliğine odaklanacağını söyledi ve M1’in watt başına dünyanın en âlâ performansını sunduğunu açıkladı.

Apple’ın açıkladığı datalara nazaran 8 çekirdekli M1 işlemcisi, olağan bir dizüstü bilgisayarın dörtte biri oranında daha az güç tüketiyor.

Apple’ın yeni işlemcisi M1, birebir vakitte 16 çekirdekli Neural Engine ile birlikte 8 çekirdekli bir grafik orta ünitesine (GPU) sahip.

Ayrıntılar geliyor…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu