TeknolojiTelefonlar

Android telefonlar, yüz mimikleriyle kullanılabilecek

ABD’li teknoloji devi Google, bilhassa engelli şahısların Android tabanlı telefonları kullanmasını kolaylaştıracak yeni bir özellik hayata geçirmeyi planlıyor.

Google, bu kapsamda akıllı telefon kameraları için özel bir yüz tanıma teknolojisi geliştiriyor.

Yeni teknoloji sayesinde kullanıcılar; gülerek, kaşlarını hareket ederek, ağızlarını oynatarak ya da gözlerini farklı taraflara çevirerek telefonları kullanabilecek.

“Android’i herkes için erişilebilir hale getirmek gayesiyle, yüz mimikleriyle telefonunuzu kullanıp irtibat kurmayı daha kolay hale getirecek yeni özellikler geliştirdik.” diyen Google, yeni özelliğin muştusunu verdi.

“GÖZ VE YÜZLE TELEFON KONTROLÜ”

Google açıklamasında, “Şimdi herkes hareket kabiliyetlerine nazaran ayarlanabilen göz ve yüz hareketleriyle, elle kullanım ve sesle komut vermeye gerek kalmadan telefonlarını denetim edebilir.” dedi.

Yeni geliştirilen özellikler; Google Play mağazası üzerinden Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD’deki kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Google, daha evvelce ses komutlarıyla telefonda süreç yapılabilmesi için özellikler geliştirdiğini, lakin bunların ileri düzey motor nöron hastalıkları ve konuşma mahzuru bulunan kullanıcılar için kâfi olmadığını belirtmişti. Fakat yeni teknoloji, ses olmadan sırf göz ve yüz hareketleriyle denetim sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu