TeknolojiTelefonlar

Adıyaman’da maske ve toplumsal uzaklık robotu yapıldı

Adıyaman Bilim ve Sanat Merkezi Ar-Ge grubu tarafından koronavirüsle gayret kapsamında, resmi kurumlar, okullar, alışveriş merkezleri üzere birçok alanda maske denetimi ve toplumsal uzaklık ölçümü yapan, otonom hareket edebilen, pürüze hassas yapay zeka tabanlı robot yapıldı.

Yaklaşık üç ay süren çalışmalar sonucunda kodlama, yazılım, mekanik ve elektrik aksamları büsbütün Ar-Ge grubu tarafından hazırlanan, gövdesi 3D yazıcıyla üretilen ve “IzeRO19” ismi verilen robot, entegre kamera sistemi ile maske tanıma süreci yaparak maske takmayanları uyarıyor.

MASKE TAKMAYANLARIN FOTOĞRAFINI ÇEKİP MAİL YOLUYLA İLETİYOR

Okul, hastane üzere kurumsal ortamlarda maske takmayan işçinin fotoğrafını çekip kurum amirinin mailine iletebilme işlevi da bulunan “IzeRO19”, maskesini takan bireylere de teşekkür etmeyi ihmal etmiyor.

Yapay zeka tabanlı “IzeRO19”, üzerindeki dahili mikrofon sayesinde sorulan soruları tahlil edip karşılık verebiliyor.

Adıyaman Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, çalışanlarını tebrik ederek bu çeşit çalışmaların her vakit destekçisi olacaklarını söyledi.

Kentte birçok kurumun, kendi imkanlarını kullanarak ülke iktisadına ve bilimsel geleceğe katkı sağlayacak potansiyele sahip olduğunu lisana getiren Alagöz, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün, bu çalışmaların yaygınlaşması için her türlü dayanağa açık olduğunu kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu