TatilTürkiye

Turizm Sektörü Açılıyor Sevindiren Haber Geldi

Turizm sektörü 2020 yılında ne zaman açılacak veya koronavirüs yüzünden açılacak mı gibi sorular tüm tatilcilerin kafasını karıştırıyor. Koronavirüs’ün son 1-2 haftadır aynı düzeyde kalması ve iyileşen hasta sayısındaki artış herkesi umutlandırdı. Koronavirüsten şüphesiz ki en büyük darbeyi turizm sektörü aldı. Oteller, villalar, turlar, geziler ve daha birçok turistik aktivite iptal edildi. Bilen alanlar biletlerini iade ettiler, 2020 yaz tatili için planları olanlar ise tüm planlarını ve programlarını değiştirmek zorunda kaldılar.

Turizm Sektörü Mayıs Ayında Açılıyor mu?

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy koronavirüs ile mücadelenin devam ettiği bugünlerde, 2020 yaz sezonu için soruları cevapladı. “Bakanlık olarak öngörümüz salgının mayıs ayı başlarına doğru azalacağı ve iyileşen hasta sayısının artacağı yönünde. Gerekli tüm önlemleri alarak mayıs ayının sonuna doğru 2020 yaz sezonunun açılacağını düşünüyorum”

2020 turizm sektörü haziran ayında başlıyor

Turizmde Sertifikasyon Dönemi Başlıyor

Yeni sistemde koronavirüs için önlemler almamız gerekiyor. Bunun için bir sertifikasyon sistemi başlatılıyor. İşletmelere koronavirüs için belirli dezenfektasyon zorunluluğu ve birçok önlem almaları gerekecek bir sistem hazırlanıyor. Tesislerini belirtilen standartlara uygun olarak dezenfekte eden ve belirtilen önlemleri alan firmalara uluslararası geçerliliği olan bir sertifika verilecek. Tatilciler bu sertifikaya sahip tüm tesislerde gönül rahatlığı ile tatillerini yapabilecekler. Büyük tur operatörlerinin de bu konuda fikrini alan Bakan Ersoy, ” Tur operatörlerimizin  verdiği bazı fikirleri de sisteme dahil edeceğiz dedi.

Sektörden haberler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu