Spor

Futbol Maçlarında 5 Oyuncu Değişikliğine İzin Verilecek

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu FIFA tarafından “oyuncu refahını korumak için” kurallarda geçici bir değişiklik yapılması önerisini kabul ettiğini söyledi.

Futbol Müsabakalarında Koronavirüs Sonrası 5 Oyuncu Değişebilecek

Futbol Müsabakalarında Koronavirüs Sonrası 5 Oyuncu Değişebilecek

Sporun yasa yapma organının 8 Mayıs Cuma günü yaptığı açıklamada; futbol takımlarının koronavirüs pandemisinden sonra maçlar devam ettiğinde beş yedek oyuncu kullanmasına izin verilecek.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) yaptığı açıklamada, dünya yönetim organı FIFA tarafından “oyuncu refahını korumak için” kurallarda geçici bir değişiklik yapılması önerisini kabul ettiğini söyledi.

Takımlar, liglerin ertelenmesi sebebiyle kaybedilen zamanı telafi etmeye çalışırken sıkıştırılmış bir takvim ile karşı karşıyadır.

Futbol oynanmayan sürede oyuncu kondisyon seviyeleri üzerinde de olumsuz etkisi olması bekleniyor.

Ayrıca, video yardımcı hakemi (VAR) kullanan liglerin şimdilik bu sistemi bırakmasına da izin verileceğini söyledi.

Değişiklik, bu yılın 31 Aralık’a kadar tamamlanması planlanan turnuvalar için de geçerli olacak. Ancak FIFA ve IFAB duruma göre sürenin uzatılabileceğinin  de ihtimal dahilinde olduğunu açıkladı.

Takımlar 5 oyuncu değişikliği haklarını kullanırken oyunu gereksiz duraksatmamak adına en fazla 3 seferde bu haklarını kullanabilecek.

Ek süre içinde ilave oyuncu değişikliğine izin veren turnuvalarda, takımların 6. oyuncu değişikliği için de fırsatı olacak.

Üst düzey müsabakalar için saha dışı yedek oyuncular için bir önceki limit düzenleme süresinde üç olmuştur.

IFAB: Yetki Futbol Federasyonlarında

IFAB Yetki Futbol Federasyonlarında

IFAB, değişikliğin “her ikisi de oyuncu refahı üzerinde etkileri olabilecek farklı hava koşullarında yoğun bir dönemde oynanabileceğinden” yapıldığını söyledi.

IFAB Yetkilileri, “bu geçici değişikliğin uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin kararın her bir lig düzenleyicisinin takdirine bağlı kalacağını” da sözlerine ekledi.

FIFA ile birlikte “daha sonraki bir aşamada bu geçici değişikliğin daha da genişletilmesi gerekip gerekmediğini belirleyecek” dedi.

Bu, önlemin, 2020-21 sezonunun tamamı boyunca ve pandemi nedeniyle bir yıl kadar Haziran ve Temmuz 2021’e ertelenen bir sonraki Avrupa Şampiyonasına kadar sürdürülebileceği anlamına geliyor.

Önlemin kalıcı olarak yerinde bırakılıp bırakılamayacağı hala belli değil. Ancak bu uygulama büyük takımlar ve derinliği olan kadrolara sahip futbol takımları için büyük avantaj olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu