Sağlık

Yeni koronavirüs mutasyonu: Deltacron nedir, nasıl ortaya çıktı?

Dünya, koronavirüsün Omicron varyantını atlatamadan yeni bir tehlike ile karşı karşıya…

Türkiye de dahil olmak üzere dünya genelinde süratle artış gösteren Omicron hadiseleri, koronavirüs önlemlerini de artırdı.

Uzmanlar, bu yeni varyantın tabiatını anlamak için gayretini sürdürürken geçtiğimiz günlerde ”Delmicron” isimli ikili varyant ortaya çıkmıştı.

Covid-19 salgını, tüm dünyada yayılmaya devam ederken, virüsün yeni bir mutasyonu daha keşfedildi.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ndeki (GKRY) bir küme bilim insanı, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan ”Deltacron” isminde yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

Pekala Deltacron nedir ve nasıl ortaya çıktı? Deltacron varyantı hangi semptomlara neden oluyor? İşte ayrıntılar…

DELTACRON NEDİR?

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’ndeki (GKRY) Kıbrıs Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Viroloji Laboratuvarında çalışan bilim insanlarından oluşan takımın başındaki Dr. Leontios Kostrikis, yaptığı açıklamada, Covid-19’un Omicron ve Delta mutasyonlarının melezi olan ”Deltacron” isminde yeni bir mutasyon keşfettiklerini duyurdu.

Kostrikis, yeni mutasyonun Omicron’un kimi mutasyonlarıyla birlikte Delta mutasyonun genetik art planını paylaştığını ve bu nedenle yeni mutasyon keşfinin ”Deltacron” olarak isimlendirildiğini aktardı.

Kostrikis, kelam konusu mutasyonun dünyanın öbür hiçbir yerinde tanımlanmamış olmasının olası olduğunu ve bu nedenle bu keşfe global ilgi olabileceğini tabir etti.

TOPLAM 25 BİREYDE TESPİT EDİLDİ

Kostrikis, takımının 11’i Covid-19 nedeniyle hastaneye yatırılan hastalarda olmak üzere toplam 25 şahısta Deltacron tespit edildiğini aktararak, istatiksel tahlile nazaran hastaneye yatırılan hastalar ortasında kelam konusu mutasyonu daha sık görüldüğünü tabir etti.

ÖRNEKLER GISAID’A GÖNDERİLDİ

Kosrikis, 25 olaydan alınan örneklerin dün Covid-19’daki değişiklikleri izleyen memleketler arası veritabanı olan Grip Virüsü Bilgilerini Global Paylaşma Teşebbüsü’ne (GISAID) gönderildiğini belirterek, ”Bu mutasyonun daha patolojik mi yoksa daha bulaşıcı mı yoksa Delta ve Omicron’dan daha mı baskın olacağını gelecekte göreceğiz” dedi.

GKRY Sıhhat Bakanı Michalis Hadjipantelas ise yaptığı açıklamada, ”Dr. Kostrikis’in grubunun çığır açan araştırmaları ve bulguları, bilim insanlarımızla gurur duymamızı sağlıyor, zira bu araştırma GKRY’yi sıhhat mevzularında memleketler arası pozisyona yerleştiriyor.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu