KoronavirüsSağlık

Türkiye Koronavirüsü Yeniyor mu?

Türkiye Koronavirüsü Yeniyor mu sorusu bu akşam saatlerinde akıllara takılan soru oldu. Saat 17:30’da başlayan Bilim Kurulu toplantısının saat 19:00’da bitmesi beklenirken toplantı 45 dakika kadar uzadı. Saat 19:00’da açıklama yapması beklenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 19:45’de kameralar karşısına geçerek Canlı Yayında alınan kararları açıkladı. İşte detaylar;

Türkiye Koronavirüsü Yeniyor mu gelen veriler olumlu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bilim kurulu toplantısı sonrası yaptığı canlı yayında uygulamaya koyacakları projeleri açıkladı. Bir milyon yüz bin sağlık çalışanı ile hizmet veren Türkiye’de durum iyiye gidiyor. Türkiye korona virüsü yeniyor. Son 3 günlük süreçte vaka sayılarında düşüş gözlemlenirken iyileşen hasta sayısı her gün daha da artıyor. 14 Nisan itibariyle toplam 410.556 test yapıldığını açıklayan bakan Fahrettin Koca iyileşen hasta sayısının son 24 saatte 842 artarak 4.799’a ulaştığını duyurdu. Vaka sayıları ise son 24 saatte 4.062 artarak 65.111’e ulaştı. Tedbirlerin tamamı uygulanmadığı halde Türkiye’de durum kontrol altına alınmaya başlandı.

fahrettin-koca-açıklama

Dünya genelinde hastalığın bulaşma oranına göre haftalık analizi açıklayan bakan Türkiye’nin diğer ülkelere göre daha sistemli davrandığını belirtti.Bakan Fahrettin Koca’nın basın toplantısında yaptığı açıklamada, bugüne kadar hiç bilgi verilmeyen Filyasyon Yöntemi dikkat çekti.

Filyasyon Yöntemi Nedir?

Filyasyon Yöntemi, bulaşıcı bir virüsün veya hastalığın nasıl bulaştığının anlaşılması için yapılan araştırmaların tümüne verilen isimdir. Filyasyon çalışması hakkında bilgi veren bakan sistemi şu şekilde açıkladı. Bakan koca yaptığı açıklamada “11 mart tarihinde hastalığın ilk bulaştığı günden bugüne kadar filyasyon Yöntemini uyguladık. ” ifadesine yer verdi.

Salgının yolunu kesmenin yönteminin sıkı takip ve filyasyon çalışması ile nokta atışı yapmak olduğunu vurgulayan Bakan Koca, Türkiye hastalığı yeniyor mu sorusuna olumlu cevap verdi. Filyasyon çalışması sayesinde hastalığın bulaşmış olma riski bulunan 261.969 kişi tespit edildi. Bu kişilerden %98’ine ulaşıldı. Filyasyon ekiplerince takibi yapılan toplam kişi sayısı 251.028 olarak açıklandı.

filyasyon çalışması

Yeni Bir Tanı Koyulduğunda Ne Yapılıyor? Filyasyon Süreci Nasıl İşliyor?

Hastaya son 3 günde kapsamlı olarak nerelere gittiği, kimlerle nerede ne zaman irtibata geçtiği, aile ortamı, aile bireyleri, iş arkadaşları ve sosyal yaşantısında temas halinde bulunduğu insanların bilgileri toplanıyor. Koronavirüs testi pozitif çıkan kişinin ailesi veya aynı evde kaldığı kişiler otomatik olarak filyasyon yetkililerin sistemine düşüyor. Bu noktadan itibaren de filyasyon ekipleri harekete geçiyor. Kapsamlı olarak hastanın ifadesinde belirttiği yerler dezenfekte ediliyor ve irtibata geçtiği kişiler de COVID-19 testinden geçiriliyor. Hastalığın sıçramış olduğu kişiler bu yöntemle tespit edilerek hastalığın yayılma hızı minimuma indiriliyor.

Filyasyon çalışmasını yürüten Türkiye geneli 4.600 ekibimiz bulunmakta. Filyasyon ekibi birisi doktor, birisi sağlık memuru ve birisi de yardımcı personel olmak üzere 3 kişiden oluşuyor. Bu ekipler her yeni koronavirüs vaka tespitinde kişinin adresine ulaşmakta ve çevresindekileri 48 saat zaman zarfında taramaktadır. Bu sistemle 11 marttan beri kararlılıkla koronavirüs ile mücadele eden Türkiye koronavirüsü yenmek üzeredir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu