Sağlık

Sputnik V Türkiye’de de üretilecek

Hilal SARI

Dünya genelinde ulusal ilaç otoritelerinden birinci onayı alan Rusya’nın COVID-19 aşısı Sputnik V’nin Türkiye’de de üretilmesinin planlandığı duyuruldu. Rus haber ajansı TASS, iki ülke sıhhat bakanlıklarının dünkü görüşmede mevzuyu ele aldıklarını yazdı. Haberde, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın, Rus mevkidaşı Mikhail Murashko ile görüşmesinde, yüzde 92 aktifliği olduğu açıklanan Sputnik V aşısını Türkiye’deki tesislerde üretmekle ilgilendiklerini söylediğini yazdı. Habere nazaran mahallî kontrollere tabi toksikoloji çalışmalarının akabinde taraflar önümüzdeki günlerde muahedeleri uygulamaya başlamak üzere mutabık kaldı. Başka yandan dünyada toplam 9 aday aşının 3. kademe klinik deneyleri sürerken, uzmanlar güçlü ülkelerin bağımsız biçimde yaptığı aşı tedarik mutabakatlarının Dünya Sıhhat Örgütü’nün başlattığı aşı koalisyonu COVAX’ın aşı havuzunu boşalttığına dikkat çekiyor. Hadise sayılarının 51 milyona koştuğu ve 1,26 milyondan fazla insanın hayatını kaybettiği COVID-19 pandemisinde çalışmaları devam eden 180’den fazla aday aşı olsa da, 3. Basamak klinik deneyleri yapılan aday aşıların sayısı iki elin parmaklarını geçmiyor. Sevindirici haber ise Türkiye’nin Rusya’da ilaç otoritesinden onay alan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “Kızıma da yaptırdım” dediği Sputnik V aşısını üretmek için Rus otoritelerle irtibata geçmiş olması. Rusya 11 Ağustos’ta dünyada aday bir COVID-19 aşısına birinci onayı veren ülke olmuştu. Pfizer ve BioNTech’in aday aşısının yüzde 90’ın üzerinde tesirli olduğunu duyurmasının akabinde dün Rus yetkililer Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının yüzde 92 tesirli olduğunu duyurdu.

Tass haber ajansı, Rusya Sıhhat Bakanlığı’na dayandırdığı haberinde dün iki ülkenin sıhhat bakanlarının Sputnik V isimli COVID-19 aşısının Türkiye’deki ilaç üreticileri tarafından üretilebilmesi için görüştüğünü yazdı. Rusya Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada

“Taraflar COVID-19 enfeksiyonlarındaki artışı ve bilhassa de yayılımı engellemek için geliştirilen aşıları görüştü. Türk Sıhhat Bakanı (Fahrettin Koca), Sputnik V aşısının ürtimini lokal otoriteler tarafından denetlenecek toksikolojik çalışmalar yapıldıktan sonra Türk ilaç üreticilerinin tesisinde başlatmak istediklerini belirtti” tabirleri er aldı.

Rus Sıhhat Bakanı Mikhail Murashko’nun Koca’ya Rusya’nın yetkili bir laboratuvarda toksikoloji çalışmalarına başlamaya hazır olduğunu belirtirken, toplantıda “tarafların önümüzdeki günlerde mutabakatları uygulamaya başlamak konusunda mutabık kaldıkları” belirtildi.

Çin’de de üretilecek

Çinli ilaç şirketi Tibet Rhodiola Pharma da dün yaptığı açıklamada Rusya’nın Sputnik V aşısıın münhasır olmayan geliştirme, üretim, ithalat ve satış hakkını aldığını duyurdu. Mutabakat Çin, Hong Kong, Tayvan ve Makao’yu kapsıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu