Sağlık

Parkinson hastalığının erken belirtileri

Parkinson hastalığı, birçok insanı etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Temel olarak, tüm bedendeki hücrelere beyinden sinyaller gönderen kimyasal bir haberci olan nörotransmiter dopamini üreten nöronları tesirler.

Parkinson dejeneratif bir hastalıktır, yani vakitle berbatlaşan hafif semptomlarla başlar. Parkinson’un erken belirtileri çoklukla çok fazla anlaşılmaz, lakin sonuçta hastalık hem fizikî hem de bilişsel yetenekleri bozan zayıflatıcı semptomlara neden olabilir.

Parkinson’un nedeni bilinmemekle birlikte genetik, hayat stili ve çevresel faktörler rol oynar. Risk yaşla birlikte artar, lakin hastalığı geliştiren şahısların yüzde 2 ila 10’u 50 yaşından evvel teşhis edilir.

PARKİNSON’UN ERKEN BELİRTİLERİ

Parkinson, herkesi tıpkı biçimde etkilemez. Belirtiler şahıstan şahsa değişebilir ve farklı oranlarda ilerleme olabilir. Parkinson’un birinci belirtileri anlaşılamayabilir yahut teneffüs yolu enfeksiyonları üzere başka durumlarla bağlantılı olabilir, bu da Parkinson’dan mı yoksa diğer bir şeyden mi kaynaklandığını teşhis edebilmeyi zorlaştırabilir.

Nizamlı olarak aşağıdaki belirtilerden birden fazlasına sahipse, vakit kaybetmeden bir sıhhat kuruluşuna başvurulması gerekir.

Titreme

Dinlenirken elde yahut parmaklarda ortaya çıkan hafif titreme, Parkinson’un en yaygın erken belirtilerinden biridir.

Koku kaybı

Birtakım yiyeceklerin kokusunu artık eskisi kadar alamıyorsanuz, hekiminize bildirin.

El yazısı değişiklikleri

Parkinson hastalığı olan bireylerde ekseriyetle olağandan daha küçük ve daha kalabalık hale gelen el yazıları görülür. Buna mikrografi denir. El yazısının yaşla birlikte değişmesi olağandır, fakat gözle görülür biçimde küçülürse sorun Parkinson olabilir.

Uyku sorunları

Herkes orta sıra huzursuz geceler yaşayabilir, lakin derin uyku sırasında ani hareketler yapmak üzere değişikliklerin farkında olun.

Ses değişiklikleri

Erken Parkinson hastalarının çok yumuşak konuştukları yahut seslerinin kısık olduğu söylenebilir. Sesinizde soğuk algınlığı yahut boğaz ağrısına bağlı olmayan bir değişiklik olduysa bunu hekiminize söyleyin.

Yüz tabirinde değişiklik

Farkında olmadan kızgın, önemli yahut üzgün görünmenize neden olan yüz sözünüzdeki değişiklik, Parkinson hastalığının erken bir göstergesi olabilir.

Baş dönmesi yahut bayılma

Baş dönmesi yahut baygınlık hissi, çoklukla Parkinson ile bağlantılı olan düşük tansiyondan kaynaklanabilir.

Hareket yahut yürüme ile ilgili sıkıntılar

Belirtiler ortasında kollarda yahut bacaklarda sertlik, uyum sıkıntıları, yürürken kollarınızı sallama şeklinizdeki değişiklikler ve öbür hareket değişiklikleri yer alabilir. Birçok vakit, sizden evvel öbür beşerler evvel bu değişiklikleri fark edeceklerdir.

Unutmayın, bu işaretlerden rastgele birine sahip olmanız kesinlikle Parkinson olduğunuz manasına gelmez. Süreksiz belirtiler ekseriyetle endişelenecek bir şey değildir, lakin devam ederse hekiminize başvurun.

PARKİNSON HASTALIĞININ TEŞHİS VE TEDAVİSİ

Birinci basamak doktoru ekseriyetle belirtilerini gözden geçirmek ve mümkün nedenlerini bulmak için tam bir tıbbi muayene yapacaktır. Birtakım durumlarda beyin görüntüleme muayeneleri istenebilir. Hekiminiz Parkinson olabileceğine inanıyorsa, sizi bir nöroloğa yönlendirebilir. Ek olarak, semptomlarınızı kıymetlendirmek ve daha kolay hareket etmeyi öğrenmenize yardımcı olması için bir hareket bozukluğu uzmanı yahut fizyoterapistle görüşebilirsiniz.

Şimdi Parkinson için kesin bir tedavi olmamakla birlikte, ilaç ve tedavinin bir kombinasyonu, hastaların hastalığı yönetmesine ve semptomları geciktirmesine yardımcı olabilir. Birtakım hastalar için, derin beyin stimülasyonu (DBS) ismi verilen cerrahi bir prosedür, ilaç tesirli olmadığında titremeleri denetim etmeye yardımcı olarak kullanılmaktadır.

Parkinson hastalığı şahıstan şahsa değişir, bu nedenle her bireyin semptomlarını ve hayat üslubunu ele almak için şahsileştirilmiş tedavi planları uygulanır. Birçok hasta semptomlarını muvaffakiyetle yönetebilir ve olağan aktivitelerine devam edebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu