Sağlık

Omicron belirtileri ciltte de ortaya çıkıyor

Birinci olarak Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı Omicron, bilhassa Avrupa’da olay sayısında süratli bir artışa neden oldu. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Çarşamba günü, “çok yüksek” risk oluşturabileceğini ve sıhhat sistemlerini büyük bir baskıya sokabileceğini belirterek yeni varyanta karşı uyardı.

Geçtiğimiz hafta dünya çapında koronavirüs olay sayısı bir evvelki haftaya nazaran yüzde 11 yükseldi ve bu sayı birçok ülkeyi kısıtlamalar getirmeye zorladı. Bu panik ve kaosun ortasında, inançta kalmak büyük ölçüde insanların sorumluluğundadır. En kıymetlisi, bilhassa soğuk algınlığına benzeyen semptomlar yaşıyorsanız, gerekli tedbirleri almaktır.

Şu anda, Omicron varyantı ülkeler ortasında orman yangını üzere yayılıyor. Her gün yeni olaylar bildiriliyor ve bu da yaygın kaygıları artırıyor. Şimdiye kadar, ülkemizde de yüzlerce Omicron olayı kaydedildi.

Lakin uzmanlar, yeni koronavirüs varyantını hafif enfeksiyonlarla ilişkilendiriyor. İngiltere ve ABD’de çok az vefat hadisesi bildirilmiştir. Fakat DSÖ, insanları varyantı ciddiye almaya davet ediyor. Varyantın yayılma suratı, dünya çapında uzmanları alarma geçirdi. Bu yüzden toplumsal uzaklığa uymaya devam etmeli, koronavirüs uygun hijyen kurallarına uymalı ve maskelerimizi takmaya devam etmeliyiz.

OMİCRON VARYANTININ YAYGIN BELİRTİLERİ

Şimdiye kadar Omicron’un semptomları birçok durumda hafif olarak kaydedilmiştir. İngiltere’de bir semptom platformu olan ZOE COVID Study uygulamasına nazaran, Omicron’un yaygın olarak bildirilen semptomlarından en yaygınları hafif ateş, hafif boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, çok fazla beden ağrısı, tükenmişlik ve gece terlemeleridir.

Bunun dışında son vakitlerde ortaya çıkan iki olağandışı semptom, kusmanın eşlik ettiği bulantı ve iştahsızlıktır.

CİİLTTE DE BELİRTİLERE NEDEN OLUYOR

Semptom araştırma uygulaması olan ZOE COVID Study, Omicron’un ciltte görülebilen öbür bir semptomunu da vurguladı.

Deri döküntüsü sıklıkla koronavirüs ile ilişkilendirilmiştir. Daha evvelki araştırmalar, bunun SARs-COV-2 virüsü tarafından tetiklenen bir iltihaplanma belirtisi olabileceğini öne sürmüştü. ZOE COVID Study uygulaması, sıklığa bağlı olarak deri döküntüsünün koronavirüsün kıymetli işareti olarak görülmesi gerektiğini bildiriyor.

Chilblain olarak da bilinen COVID parmak ve ayak parmakları, koronavirüs bulaşmış şahıslarda bildirilmiştir. Bu, parmaklarda ve ayak parmaklarında ağrı ve kaşıntıya neden olabilecek kırmızı ve mor şişliklere yol açabilir.

Ek olarak semptom çalışması uygulamasına nazaran, cilt döküntüleri Omicron belirtisi olabilir. Ansızın yumrular halinde ortaya çıkan ve süratle kaybolabilen bir tıp döküntü görülebilirken, tıpkı vakitte küçük, kaşıntılı ve bedenin rastgele bir yerinde, dirseklerde, dizlerde ve ellerin ve ayakların ardında yaygın olan kırmızı yumrular da oluşabilir.

KESİNLİKLE TEST YAPTIRIN

Yeni Omicron varyantı ile bağlı semptomlardan rastgele birini fark ederseniz, kesinlikle gerekli kurallara uyarak en yakın sıhhat kuruluşunda test yaptırın ve sonuç alana kadar izole kalın.

Testiniz olumlu çıkarsa panik yapmayın. Kendinizi izole etmeye devam edin ve semptomlarınızı nizamlı olarak izleyin. Nefes almada zorluk çekiyorsanız, nefes darlığı yahut göğüs ağrısı yaşıyorsanız derhal harekete geçin ve 112’yi arayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu