SağlıkTürkiye

OHSAD: SUT’da fiyat güncellemeleri yıllık yapılsın

Mehmet KAYA

Özel Hastaneler ve Sıhhat Kuruluşları Derneği (OHSAD) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ederek, fiyatlamalara yer verilen Sıhhat Uygulama Tebliği’nde (SUT) güncellemenin yıllık yapılması talebini iletti. Ziyarette ayrıyeten küçük hastanelere yönelik özel arsa üretilmesi talebinde bulunuldu. DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan OHSAD Lideri Reşat Bahat, geniş kapsamlı bir toplantı yaptıklarını belirterek, yaklaşık 1.5 saat boyunca problemlerin ve tahlil tekliflerinin görüşüldüğünü vurguladı.

Kabule, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Aile Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile YÖK Lideri Yekta Saraç Katıldı. Toplantıda, Üniversitelerin araştırma hastanesi olan özel hastanelerin kendi binalarına sahip olma koşulu ile SUT güncellemesinin gündeme geldiği bildirildi.

Üniversiteler binaya değil araştırmaya para harcasın

Bahat, özel hastanelerin tıp fakültelerinin eğitim-araştırma hastanesi olarak misyon yapması manasına gelen afiliasyon uygulamasında, uygulamaya girecek hastanenin bina mülkiyetine sahip olması zorunluluğunun kaldırılmasını talep ettiklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu mevzuyu inceleyeceğini söyledi. Bahat, “Üniversite ile işbirliği büyük yararlar sağlayacak. Afiliasyonun yaygınlaştırılması, genişletilmesi gerekli. Üniversite-endüstri işbirliği için de olumlu katkılar verir. Üniversitelerin, eğitim, araştırma için kaynak harcaması daha gerçek olur, bina için yatırım büyük ölçülere ulaşabiliyor. Bu görüşümüzü ilettik” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu