Sağlık

Mevsimsel Alerjiye Dikkat!.

Mevsimsel  Alerji Nedir ve Nasıl Ortaya Çıkmaktadır?

Mevsimsel alerji, belirli bir mevsimde ortaya çıkan, alerjik rinit de denilen  daha yaygın olarak saman nezlesi olarak adlandırılan bir alerji türüdür. Saman nezlesi, bağışıklık sisteminiz polen gibi açık hava alerjenlerine aşırı tepki gösterdiğinde ortaya çıkar. Sağlık açısından alerjen, alerjik yanıtı tetikleyen bir şeydir. En yaygın alerjenler, ağaçlar, otlar ve yabani otlar gibi rüzgarla polenlenmiş bitkilerden gelen polenlerdir.

mevsimsel alerji

Böcekler aracılığı ile  tozlaşan bitkilerden gelen polenler uzun süre havada kalmayacak kadar ağırdır ve alerjik reaksiyonu tetikleme olasılıkları daha düşüktür. Saman nezlesi, saman kesme mevsiminin ismiyle gelir. Tarihsel olarak, bu aktivite yaz aylarında meydana geldiğinde aynı zamanda birçok insan  bu semptomlar yaşamaktadır. Mevsimsel alerjiler kış aylarında daha az görülür, ancak yıl boyunca alerjik rinit yaşamak mümkündür. Farklı bitkiler kendi polenlerini yılın farklı zamanlarında yayarlar. Alerji tetikleyicilerinize ve yaşadığınız yere bağlı olarak, birden fazla mevsimde saman nezlesi yaşayabilirsiniz. Ayrıca küf veya evcil hayvan kepeği gibi iç mekan alerjenlerine de vücut tepki verebilmektedir.

Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri

alerjk-rinit

Mevsimsel alerjileri belirtileri hafif ila şiddetli arasında değişir. En yaygın olanları: hapşırma, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, sulu ve kaşıntılı gözler, kaşıntılı sinüsler, boğaz veya kulak kanalları tıkanıklığı, postnazal drenaj. Daha az yaygın semptomlar şunları içerir: baş ağrısı, nefes darlığı, hırıltılı, öksürme. Saman nezlesi olan birçok insanda astım da vardır. Hem saman nezlesi hem de astımınız varsa, mevsimsel alerjenleriniz astım krizini tetikleyebilir, dikkatli olmalısınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu