Sağlık

Meskendeki herkes olumlu lakin siz negatifseniz dikkat! Bilimsel nedeni açıklandı…

Koronavirüs vakit zaman birebir konutta yaşayan bireylerden kimilerini es geçebiliyor.

Birebir konutta yaşadığı ebeveyn yada akrabaları korona olmasına karşın hastalığa yakalanmayanlar bu nasıl oluyor merak ediyordu.

Yapılan bir araştırma “Evde herkes koronavirüs oldu ancak bana bulaşmadı” diyenlerin sırrını ortaya çıkardı.

İngiltere’de bilim insanları birebir konutta yaşadığı bütün aile fertleri koronavirüs olmasına karşın semptom göstermeyen ve negatif test sonucu elde eden bireylerin “Boş enfeksiyon” tecrübesi yaşadığını tespit etti.

SEBEP T-HÜCRELERİ

London College Üniversitesi’nde misyonlu olan ve araştırmayı yürüten Leo Swadling, şu bilgileri verdi:

“Herkesin yakın etrafında duyduğu bu şahısların neden koronavirüs olmadığını inceledik. Ancak bu insanların genel olarak virüsle temas edip etmediğini ya da bedenin doğal yollarla virüsü yenip yenmediğini bilmiyorduk.”

Bilim insanları İngiltere’de salgının birinci dalgasında vazifeli sıhhat çalışanlarının kan kıymetlerini inceledi. Araştırmada Covid-19’a ağır maruz kalan 58 kişinin koronavirüs testinin negatif çıktığını tespit eden uzmanlar ama bu bireylerin T-hücresinde bir artış meydana geldiği tespit edildi.

Bu artışın koronavirüse maruz kalmamış şahıslara oranla daha yüksek olduğu belirtilirken, “Bu araştırma bize insanlardaki T-hücrelerinin evvelki hastalıklardan ve gripten ötürü bir hafızası olduğunu ve münasebetiyle insanları Covid-19’dan da koruduğunu düşündürüyor.” açıklaması yapıldı.

“ABORTİF ENFEKSİYON”

Araştırmacılar, insanların bir kısmında virüs bedenlerine girmesine karşın bağışıklık sistemi tarafından erken basamakta temizlendiğini ortaya çıkardı. Buna nazaran T hücreleri olarak isimlendirilen bağışıklık sistemi savunması, virüse çabucak müdahale ederek “abortif enfeksiyon” ismi verilen durumu gerçekleştiriyor.

“YILLARCA İNSANI KORUYABİLİR”

Koronavirüsün yayılmasının başında T-hücrelerinin bu virüsü fark ederek bedeni uyardığını açıklayan Reading Üniversitesi’nde vazifeli Alexander Edwards, şöyle konuştu:

“Bu araştırma bize bağışıklık sistemini aktive edecek lakin semptom göstermeyecek kadar virüse maruz kalanların sonuçlarını gösterdi.”

Bilim insanları T-hücresine yönelik bir aşının gelecekte benzeri hastalıkları engelleyebileceğini lisana getirdi

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu