Sağlık

Medikal dalı, EXPO LIVE 2020’de bir ortaya geldi

KÜBRA OĞURLU / KOCAELİ

Marmara Teknokent’te “Sağlık İçin Teknoloji” mottosuyla gerçekleştirilen ‘EXPO LIVE 2020’ etkinliğinde bölümün öncü firmalarından NOBEL, Implantek, Pharma Research, Leoxygen, Think Medical ve Hibrigen yeni eser ve teknolojilerini tanıttı. Yüz yüze ve dijital görüşmelerin gerçekleştirildiği program, canlı olarak da yayınlandı. EXPO LIVE 2020 fuarına kamu ve özel kesimden medikal firmaları, yatırımcı ağları ve akademisyenler iştirak sağladı.

EXPO LIVE 2020 fuarına ait bilgi veren TÜBİTAK Marmara Teknokent Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Deniz Yayla, “Birçok kesimin pandemi sürecinden olumsuz etkilendiği bu süreçte tüm fuarlar iptal edildi. Bilhassa Ar-Ge firmaları, bu çeşit sektörel fuarlara çok ehemmiyet veriyor. Zira sektörel fuarlarda, bütün çalışmalar bir ortaya geliyor, firmalar kendilerini pazara hazırlıyor ve görücüye çıkıyor. Münasebetiyle pandemi sürecinde 2020, 2021 hatta 2022 fuarlarının iptal edilmesiyle firmalarımız önemli bir sorun yaşadı. Marmara Teknokent olarak, firmalarımızın bu külfetine tahlil bulmak emeliyle bu fuarı organize ettik.” dedi.

“Yenilikleri maksat kitlelere ulaştırmayı amaçladık”

Fuarın birinci kere gerçekleştirildiğini belirten Yayla, “İçinde bulunduğumuz süreçte daha ön planda ve umutlu olduğumuz bir dal olduğu için sıhhat bölümüyle başlangıç yaptık. Teknokentimiz bünyesinde de bu alanda Ar-Ge olarak çok kıymetli faaliyetler yürüten firmalar ve umut veren çalışmalar var. Münasebetiyle sıhhat dalında yapılan çalışmaları maksat kitlelere ulaştırmayı amaçladık. Daha sonra da öbür bölümler; yazılım, IT, bilişim eserlerini tematik olarak bu fuarlarla amaç kitlelere ulaştırmayı hedefliyoruz.” halinde konuştu.

Fuarın birçok kesime değerli avantajlar sağlayacağına dikkat çeken Yayla, bu fuarın hem burada olamayan lakin dalı takip etmek isteyenler için yararlı olduğunu, hem de insanları sıhhat konusunda bilinçlendirecek bir fırsat olduğunu söz etti.

Fuara iştirak sağlayan firmalar hakkında bilgi veren Deniz Yayla, “Bir Start-Up firması, nano kumaşın üzerine kendi geliştirdiği bir solüsyonu kaplayarak, COVID-19 virüsünün insan bedeninden dışarı çıkmasını yahut beşerle entegrasyonunu engelleyen bir Ar-Ge eseri maskedir. Çalışmaları devam ediyor ancak tüm klinik deneyleri tamamlandı ve bilimsel olarak COVID-19’a karşı tesiri yüzde 100 olarak saptandı.” dedi.

Öte yandan Covid-19 PCR test kiti üreten Hibrigen firması hakkında bilgi veren Deniz Yayla, “Hibrigen ise Sıhhat Bakanlığı’ndan onaylı COVID PCR test kiti üretiyor ve müşterilerine bu mevzuda teknik dayanak sağlıyor. Yüzde 100 yerli üretimiyle Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmayı hedefliyor. Eserlerini, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Balkan ülkelerine ihraç ediyor. Almanya, Kanada ve Polonya ile ilgili de ihracat teşebbüsleri olacak.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu