Sağlık

Koronavirüsle yarışıyor: Domuz gribinin 8 belirtisi

Pandemi başladığından beri grip salgınını pek duymasak da havaların soğumasıyla influenza kendini hissettirmeye başladı.

O denli ki, domuz gribine kadar ilerleyen olaylar süratle yayılıyor.

Koronavirüs de bir yandan tesirini sürdürürken, domuz gribi nedir belirtileri nelerdir vatandaşların araştırdıkları ortasında yer alıyor.

Toplumda süratle yayılan Omicron varyantı, influenza ve domuz gribinin belirtilerinin birbirine benzemesi sebebiyle teşhiste karışıklık yaşandığını vurgulayan uzmanlar, ayırıcı teşhis için test yaptırılması gerektiğini söylüyor.

Koronavirüs ve domuz gribi nasıl ayırt edilir? Domuz gribi belirtileri nelerdir? İşte bilmeniz gerekenler…

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuz gribi, olağanda domuzlarda görülen İnfluenza A isimli virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insanlara bulaşmasıyla artık beşerden beşere geçen, yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı üzere semptomlarla seyreden son derece bulaşıcı bir teneffüs yolu hastalığıdır.

DOMUZ GRİBİNİN 8 BELİRTİSİ

Belirtiler olağan insan gribi belirtilerine benzeri ve;

  • Ateş
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Beden ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Titreme, halsizlik
  • Kimi olaylarda kusma ve ishal görülebilir.

DOMUZ GRİBİ VE KORONAVİRÜS FARKLARI

Yeni koronavirüsüne bağlı gelişen pnömoni (zatürre), influenzadan daha yavaş gelişir. Lakin koronavirüsün ortalama kuluçka müddeti daha uzundur.

Influenza virüsünün yayılması, ekseriyetle şahısta hastalık belirtilerin gelişmeye başladıktan sonra (en sık 3 ile 5 gün arasında) gerçekleşir. Tersine, koronavirüsünde bulaştırıcılık, en ağır olarak hastalık belirtileri başlamadan evvel ve hastalığın birinci haftasındadır.

Bugüne kadar alınan datalara nazaran, yeni koronavirüs hastalığında, şiddetli ve çok şiddetli enfeksiyonların görülme oranı influenzaya nazaran daha fazladır.

Covid-19’daki koku ve tat alma bozukluğuna genelde gribal enfeksiyonlarda çok rastlanmıyor.

Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen seviyesini azaltan, oksijen gereksinimini ortaya çıkaran durum; gribal enfeksiyonda şayet çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok karşılaşılan bir durum değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu